19.04.2003r - w dniu dzisiejszym miała miejsce rewizja nadzwyczajna parowozu Px48-1724, którą przeprowadził Pan Inspektor Transportowego Dozoru Technicznego inż. Andrzej Świtek. Pomimo szeregu prac włożonych w przygotowanie parowozu podczas rewizji stwierdzono:

  1. należy uwierzytelnić manometry ustawione na kotle
  2. należy sprawdzić działanie zaworów bezpieczeństwa
  3. należy uszczelnić rury przy inżektorach i zaworze odcinającym manometr parowy
  4. należy wymienić korki łatwotopliwe w skrzyni ogniowej
  5. należy naprawić wymurówkę sklepienia paleniska
  6. uszczelnić skrzynię suwakową z lewej strony parowozu
  7. uszczelnić rurę parową sprężarki
  8. uszczelnić pokrywę kołpaka parowego

Krótka galeryjka z jej przebiegu...(niebawem również video :)

Jak przygotować parowóz do przeglądu okresowego - Młp 32 (Przepisy o naprawie parowozów normalnotorowych) cz.1

20.04.2003r - właśnie dostałem wiadomość od Przemka Kołodzieja, że na serwisie Pińczowskim www.pinczow.com - pojawiła się informacja:

Świętokrzyski konserwator zabytków zgodził się na rozebranie odcinka torów w Pińczowie. Powiat, który chce tam zbudować drogę, w razie potrzeby ma je odbudować

Chodzi o odcinek już za stacją w Pińczowie, po których niegdyś turystyczna Ciuchcia Ekspres Ponidzie jeździła do Wiślicy. Władze powiatu pińczowskiego planują tam budowę drogi do mającej powstać hali sportowej. - Zgodziliśmy się na zdjęcie torowiska na szerokość przejazdu, ale pod warunkiem, że zostanie odbudowane, jeśli ktoś chciałby uruchomić kolejkę - mówi Janusz Cedro, świętokrzyski konserwator zabytków.

Na to, że ciuchcia będzie jeszcze jeździć po wąskich torach do Wiślicy, na razie się nie zanosi. Od 1996 roku kursuje tylko z Jędrzejowa do Pińczowa, ponieważ w trzech miejscach ulewne deszcze rozmyły nasyp. Wbrew wielu deklaracjom nie został on naprawiony. Dziś kolejarze wąskotorowi nawet o tym nie myślą. - Mamy dość problemów z utrzymaniem trasy z Jędrzejowa do Pińczowa - podkreśla Edward Choroszyński, prezes utworzonej przez samorządy spółki, która przejęła od PKP utrzymanie kolejki. Dodaje, że aby dojechać do Wiślicy, nie wystarczyłoby już naprawienie nasypu. - Most w starorzeczu Nidy dosłownie wisi w powietrzu - mówi Choroszyński.

Zareagowałem na nią rozsyłając gdzie się da maila o treści:

Szanowni Państwo - apeluję do wszystkich dysponujących zdrowym rozsądkiem... Jeżeli Kolejka może liczyć na jakieś dotacje z UE na rozwój i rozszerzenie oferty turystycznej TO MUSI DOCIERAĆ DO WIŚLICY!, która będąc unikatem w skali europejskiej jako jedyna w regionie może ściągnąć turystów z zagranicy. Zaś kolejka może mieć decydujący wpływ na aktywizację tego regionu i otwarcie na świat! Będąc dla niego być może ostatnią szansą. Poza tym dopóki linia stanowi jedna całość ma szanse przetrwać - GDY ZACZNIE CZEGOŚ BRAKOWAĆ, ZNIKNIE "SAMA" BEZPOWROTNIE ZA JAKIŚ CZAS CAŁA... dziwię się zatem że nie może współistnieć razem z dojazdem na halę sportową i dowozić do niej grubodewizowych widzów z naszej Europy. Ludzie popatrzcie wreszcie na Waszą przyszłość inaczej - perspektywicznie...Wesołych Świąt życzę i owocnych przemyśleń - z poważaniem twórca strony Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej www.expressponidzie.z.pl Maciek Andryszczak (Kraków), na której kolejka będzie dojeżdżać do Wiślicy, żebym nie wiem co!!! Jak nie dziś to jutro....
PS. A co na to TURYSTYCZNY ZWIĄZEK GMIN ŚWIĘTOKRZYSKICH???

Zaprotestujmy wszyscy razem - może wtedy ktoś nas usłyszy... a póki co Wesołych Świąt......................

27.04.2003r - po żmudnej wielogodzinnej pracy wagon bufetowy zmienił swe oblicze:

27.04.2003r godz. 18.00 - wyjazd pociągu do Umianowic na zabawę z uczestnikami odbywającego się w Jędrzejowie I Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Drużyn Zunifikowanych Olimpiad Specjalnych w Jędrzejowie. Skład pociągu (8 wagonów) był całkowicie wykorzystany!

29.04.2003r - dziś wymalowane zostały przeciwwagi zwrotnic, cięcia krzaków ciąg dalszy - na jutro planowany koniec, gdyż został już tylko odcinek za lasem. Pan Kaziu czyści przejazdy na trasie od Umianowic do Pińczowa, a wszyscy szykują się na wstawianie znaków w miejsce tych po których wszelki ślad zaginął.

 

30.05.2003r - przygotowałem dziś na Niedzielę okładkę zerowego numeru naszego Biuletynu Informacyjnego - Expres CD, a oto ona: