31.05.2003r - Z powodu wielkiej suszy w dniu dzisiejszym nie wyjechał parowóz. W obawie o otoczenie toru i las zastąpiła go spalinowa Lxd2. Wszyscy goście i tak byli bardzo zadowoleni, a wycieczka udała się :) Najprawdopodobniej parowóz pojedzie z pociągiem zamówionym na Środę jeśli sprawdzą się prognozy pogody i wzrośnie wilgotność podłoża. 
29.05.2003r -
Dziś odbyły się dwie wycieczki, których uczestnikami było Gimnazjum Nr 2 z Jędrzejowa i szkoła podstawowa z Rawy Mazowieckiej. Jutro z Pińczowa przedszkole i szkoła z Michałowa oraz Chotla Czerwonego i druga wycieczka z Krakowa. Bardzo opóźniona wiadomość za co wszystkich bardzo przepraszam - od jakiegoś czasu możecie znaleźć na nas namiar i logo na stronie głównej w  Szkolnym Portalu Informacyjnym prowadzonym przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kielcach - musicie to zobaczyć!!!! Chciałbym by i ta strona mogła kiedyś tak wyglądać - DZIĘKI! 
28.05.2003
Najważniejszą wiadomością dzisiejszego dnia jest ta, że oto: 

Jędrzejowski "Czajniczek" Parowóz Px48-1724 przeszedł dziś pomyślnie rewizję i jest dopuszczony do ruchu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
27.05.2003
Dokonano kilku drobnych poprawek przygotowując parowozik do jutrzejszego przeglądu...
26.05.2003 
Dziś rano wyruszył pociąg z biurem podróży z Jarosławia jednak tylko do Pińczowa z racji tego, że na godzinę 13 został zamówiony przez władze pociąg specjalny z okazji Dnia Matki. Panowie z dużym zrozumieniem zgodzili się na jazdę tylko w jednym kierunku, a z powrotem mieli wrócić na własna rękę tak, że skład był już na stacji Jędrzejów Wąski około godziny 12:30. Zestawiono wszystkie dostępne w Jędrzejowie wagony osobowe, a na czoło pociągu udał się dopuszczony do ruchu jako odbywający jazdę próbną po wszystkich zalecanych remontach Jędrzejowski czajniczek Px48-1724 w pierwszą od dwóch lat przejażdżkę! Odjazd ze stacji dość sporo się opóźnił, jako że chętnych stale przybywało i przybywało... A chwila była podniosła, jako że w dzisiejszą podróż z Ciuchcią Expres Ponidzie na zabawę w Umianowicach udali się m.in. przedstawiciele władz organizujący dzisiejszą wycieczkę z Panią Minister i Panem Wojewodą na czele. Miała dziś również nastąpić długo oczekiwana i ciężko wypracowana przez wszystkich inauguracja sezonu przez parowóz i pierwszy jego przejazd w barwach Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej ! Wszystko było dopięte na ostatni guzik, ale nie obyło się i bez przygód... Galeria już jest :) W każdym razie wszystko się znakomicie udało ponad wszelkie oczekiwania, humory dopisywały, wszyscy byli bardzo zadowoleni i dziękowali kolejkarzą za niesamowitą przygodę, wspaniałą jazdę  i doskonałą zabawę zaświadczając, że na pewno tu jeszcze nie raz wrócą. Pogoda również nikogo nie zawiodła, a słońce jasno nam świeciło nad Umianowicami. Pojawiły się również liczne deklaracje, ale jak na razie nie zapeszajmy! 

25.05.2003 Dziś na podstawie śródnocnego pomysłu Pana Prezesa została naprawiona sprężarka parowozu, która innym również nie dawała spać i działa!!!
24.05.2003 Pan Florian wylał dziś na kuźni korki łatwotopliwe do parowozu galeria niebawem, trwają prace przy uruchomieniu kapryśnej sprężarki w parowozie cd. koszenia Umianowic, wycieczka z Częstochowy 2 wagony + bufet. Telefony z zamówieniami pociągów dzwonią nawet w sobotę!!!
23.05.2003 dziś rozpalony został po niemal 2 latach przygotowywany już od dłuższego czasu parowóz Px48-1724! Obszerna galeria wraz ze sprawozdaniem już niebawem (około 22 dziś czyli 25.05), zaś druga grupa pracowała dziś równie wytrwale w pełnym słońcu cały dzień, kosząc, malując i remontując Umianowice!
22.05.2003 gotowe są już wszystkie manometry do Px48-1724, które pomyślnie przeszły legalizacje w Krakowie! Dzwonił Pan Komendant posterunku Policji Kije - tory na Hajdaszek do Poniedziałku będą pilnowane dzień i noc w nadziei ujęcia sprawców, dlatego nie będą aktywne do Poniedziałku żadne wiadomości na ten temat - Dziękujemy. Zaś we Wtorek Naczelnik ŚKD wraz z ekipą ma je ponownie zmontować i umocować do podkładów i kto wie czy nie zostanie tym szybciej uruchomione połączenie z Hajdaszkiem :))
21.05.2003 - W porozumieniu z Jędrzejowskim Urzędem Pracy Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa zatrudniła 4 dodatkowe osoby zwolnione uprzednio przez PKP do prac przy torze i obsłudze pociągów!!! W obliczu coraz większego zainteresowania kolejką liczba ta może niebawem wzrosnąć!!!! 

Dziś udaliśmy się na umówione spotkanie na posterunek policji Kije. Zostaliśmy bardzo życzliwie przyjęci po czym niezwłocznie udaliśmy się wspólnie na miejsce całego zajścia. Pełni poświęcenia przebrnęliśmy w deszczu przez mokrą trawę i zarośla. Oczom naszym ukazał się przygnębiający widok. Otóż szyny zostały już poodbijane od podkładów na długości ok. 100-150m i już prawie gotowe do opuszczenia tego miejsca, gdyż zostało jeszcze tylko zaledwie kilka śrubek mocujących je ze sobą. Skradziono już niemal wszystkie podkładki pod szyny tylko gdzieniegdzie się ostały jakieś niedobitki. Idealnie jeszcze w niedziele prosty tor był już cały odkształcony i powyginany, część podkładów wyrwana z ziemi i poprzesuwana podnośnikiem, szyny wisiały w powietrzu. Panowie obiecali, że będą niezwłocznie działać w tej sprawie i wykorzystają wszelkie możliwe środki i sposoby by zapobiec dalszej kradzieży. A na swoim koncie mają już sukcesy związane z poprzednią próbą kradzieży tego odcinka kiedy to udało się ująć i skazać sprawców. Miejmy nadzieję, że i tym razem odcinek Umianowice - Hajdaszek przetrwa....

W obliczu własnej bezsilności wobec tego co nastąpiło w ciągu tych dwóch dni postanowiliśmy w jakiś sposób unaocznić naszą obecność sprawcom w nadziei, że jeśli odniesie to choć minimalny skutek to nie będzie wyrzutów sumienia, że się to wszystko zostawiło samemu sobie. Wpadłem więc na pomysł by zakupić farbę i zamalować wszystkie te przygotowywane do wywiezienia szyny dając tym samym ślad swej działalności co też zostało uczynione. Jeśli nawet nie będzie to w stanie odstraszyć to na pewno zdziwi, a tym bardziej wzbudzi podejrzenia uświadamiając iż problem jest znany i już ktoś się tym zajął, szczególnie że potem podpisałem jeszcze dość urzędowo te szyny.... a oto i efekt jak na razie na nas: 

ALARM!!!

W trakcie niedzielnego spaceru od Umianowic do Hajdaszka po drodze tuż obok prowizorycznego boiska do piłki nożnej za rozwalona kanapą w rowie melioracyjnym zobaczyliśmy, że miała miejsce jakaś krzątanina przy torze głównym jednego z najstarszych odcinków sieci JKD aktualnie nieczynnego. Ślady były dosyć świeże i nie trzeba się było dobrze przypatrywać by odkryć jednoznacznie zamiary odnośnie tego fragmentu torów. Trawa była powyrywana w miejscach mocowania szyn do podkładów, a z jakiś pięciu z nich zostały powyrywane gwoździe, z których cztery znajdowały się jeszcze na miejscu zbrodni. Wszystko wyglądało bardzo świeżo jakby się to stało niemal wczoraj. Z obawą myślę o dalszym losie tego odcinka toru, na szczęście podkładki są jeszcze na swoim miejscu, zatem zamierzam się jak najszybciej udać z powrotem na to miejsce i zabić na nowo brakujące kotwy. Odcinek ten przeszedł kapitalny remont tuż przed zamknięciem linii, tak że torowisko na nim jest w najlepszym stanie, byłoby niepowetowaną stratą gdyby doszło tu do jakiegoś ubytku szczególnie w obliczu możliwości uruchomienia na nowo połączenia ze Stawianami. Wartość tych szyn dla nas jest nieporównywalnie wyższa od niskiej wartości ich złomu! Odbudowa tego miejsca linii byłaby bardzo kosztowna ze względu na znaczną odległość od macierzystej stacji i brak dobrego dojazdu. Nie mówiąc już o tym jakie wymierne korzyści dla miejscowości rozmieszczonych na tej trasie może przynieść wznowienie ruchu turystycznego. Nie można tego zaprzepaścić! Drugiej szansy może już nie być. W związku z tym została powiadomiona Komenda Powiatowa Policji w Pińczowie oraz posterunek Policji Kije, która ma zorganizować wzmożone patrolowanie okolicy planowanej kradzieży i zabezpieczyć go przed jej dokonaniem, jak również przeprowadzić wywiad środowiskowy za co wielkie DZIĘKUJE od Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolejki Dojazdowej i Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej. Jeżeli ktoś coś wie, widział lub słyszał dajcie znać! Jeszcze nie jest za późno! Jak na razie region uchodzi za wzór dla innych w temacie poszanowania własnych dóbr kulturalnych i braku plagi kradzieży, czy to ma się zmienić...
20.05.2003r -
w najbliższym czasie Expres Ponidzie pojedzie z pociągami specjalnymi: 21.05 - szkoła z Małogoszcza (1-2 wagony), 24.05 zamówione dwa wagony na trasie Jędrzejów - Pińczów - Jędrzejów, 25.05 Częstochowa, 26.05 Biuro Turystyki Jarosław, oraz specjalny pociąg z okazji Dnia Matki, 27.05 Skarżysko, 28.05 Szkoła Podstawowa Nr 4, 30.05 kolejna szkoła, 31.05 jedzie z nami firma Hydrosolar, 1.06 pociąg sponsorowany, 2.06 Olkusz (prosimy o kontakt), 3.06 Chmielnik przedszkole i Jędrzejów przedszkole, 4.06 jeden wagon z parowozem z Muzeum Kielce, 05.06 Szkoła podstawowa nr 2, 6.06 Zespół Szkół Elektrycznych ze Skarżyska, 7.06 Huta im. Tadeusza Sędzimira 180 osób, 8.06 pociąg planowy (rozkładowy), 09.06 Szkoła z Leszczyny, 10.06 Szkoła podstawowa z Belna koło Zagnańska, 12.06 Chęciny - Szkoła pozostałe zamówienia nie zostały jeszcze potwierdzone. Odnowiona i uszczelniona została armatura parowozu Px48-1724, naprawione zostały również wszelkie wycieki i przedmuchy, tak że czekamy tylko na manometry które to być może będą już na jutro!!!
19.05.2003r -
manometry dostarczyłem dziś do legalizacji do PKP CARGO S.A. Zakład Taboru Kraków Laboratorium Zespołowego Pracowni Sprawdzania Manometrów Lokomotywowni Kraków - Płaszów, może uda się by były na Środę co by troszkę zmniejszyło ewentualne napięcia czasowe z uruchomieniem Px48 i przeprowadzeniem próby wodnej i ciśnieniowej, po której zostałby już pod parą na Niedzielny i Poniedziałkowy kurs. W Poniedziałek będzie go musiał jednak wspomóc Lxd2, gdyż zamówiony jest już skład na wstępnie 300 osób!!! Zatem pojedzie wszystko co tylko może przewozić pasażerów w Jędrzejowie! Poza tym równolegle jedzie jeszcze druga wycieczka wczesnym rankiem do Pińczowa!
18.05.2003r -
dziś wyjechał nieplanowany pociąg rozkładowy z uwzględnieniem kuponów promocyjnych drukowanych przez lokalny dodatek Gazety Wyborczej. Zgromadził on około 40 chętnych na przejazd... może by tak zatem na wydanie ogólnopolskie... Przywiozłem dziś też z Jędrzejowa manometry z parowozu Px48-1724 do legalizacji w PKP Cargo oto i one:

13.05.2003r -
trwają prace nad przygotowaniem parowozu do ruchu i odbycia przeglądu i próby wodnej. W tym celu ma zostać odlana brakująca tabliczka kotła
12.05.2003r - w dniu dzisiejszym odbyło się zebranie Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolejki Dojazdowej. Dzięki uprzejmości kolegi Pawła, który równocześnie dostarczył dla całej rodziny kolejki nowe uniformy wykonane po mistrzowsku przez firmę Sema-Print zabrałem się razem z nim. Byliśmy nieco wcześniej, aby wypakować wszystkie pakunki i jeszcze przed zebraniem zobaczyć jak się prezentują w komplecie bo w końcu nie szata zdobi człowieka.

Potem rozpoczęło się zebranie w zabytkowym wagoniku 3Aw. Jednym z jego celów było wyłonienie nowych władz, jako że Panu Prezesowi Edwardowi, który jest jednocześnie Prezesem Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej trudno jest pogodzić obowiązki związane z pełnieniem tej funkcji w obydwu instytucjach zachowując jednocześnie dotychczasową dynamikę i skuteczność swych działań. Po przyjęciu sprawozdania z dotychczasowej działalności, przyszedł czas na wybranie nowego prezesa, którym jednogłośnie został wybrany Pan Krzysztof Góral dotychczasowy Wiceprezes, który zgodził się przyjąć to stanowisko. Po przedyskutowaniu szeregu istotnych spraw, harmonogramu prac na najbliższy czas, potrzeb i pomysłów ich realizacji zebranie zakończyło się, a wszyscy powrócili do swych zajęć związanych generalnie z poprawą wizerunku stacji. 

Dodać muszę iż właśnie na tym, dzisiejszym zebraniu zgodnym głosem wszystkich zebranych dołączyłem do zaszczytnego grona Sympatyków naszej kolejki stając się członkiem jej Stowarzyszenia, za co jestem wszystkim bardzo wdzięczny i czuję się obowiązany do tym bardziej wytężonej pracy na jej rzecz. Jeszcze raz Dziekuję! 

11.05.2003r - kolejny II już pociąg rozkładowy pomimo pogody totalnie pod psem zgromadził 71 pasażerów, którym udało się w końcu rozgonić chmury również dzięki naszej "tajnej broni"... a nasz dotychczasowy tegoroczny rekord wciąż czeka na pobicie :) Galeria już wkrótce!!! Następny pociąg rozkładowy 8 czerwca!!! choć oczywiście zawsze można zamówić pociąg specjalny poza rozkładem!!! Zapraszamy.

09.05.2003r - malowania stacji cd...
08.05.2003r -
odbyło się opryskiwanie toru z Jędrzejowa do Pińczowa, na bazie opryskiwacza własnego pomysłu zamontowanego na lokomotywie Lxd2-333. Jest to znakomicie pomyślane, najbardziej ekonomiczne z możliwych rozwiązań bowiem lokomotywa jedzie luzem poruszając się razem ze zbiornikiem z wodą uzupełniającą na dachu, która to jest mieszana ze środkiem chwastobujczym w zbiorniku ciśnieniowym, następnie pod ciśnieniem ok. 3,5 atm  z przewodu hamulca samoczynnego pociągu rozpylana przez cztery dysze na szerokość podkładów (aby zapobiec rozpyleniu na okoliczne pola) przymocowane do pręta dystansującego zaś ten do dołu zderzaka lokomotywy. Rozwiązanie to nie zawiodło ani razu, żadna z dysz się po drodze nie zatkała, a ustawiona wydajność, prędkość lokomotywy  i zapas czynnika idealnie wystarczyły na pokrycie całej trasy wliczając w to podwójny przejazd w newralgicznych miejscach. Szczegóły niebawem w galerii!
 
07.05.2003r -
dziś została wymalowana lwia część Jędrzejowskiej stacji - jutro oprysk torów mam nadzieję, że tym razem fotki się udadzą :)

06.05.2003r - zaczęło się wielkie malowanie stacji Jędrzejów Wąski! Zmontowano także specjalny wagon do oprysku torów, może we czwartek będę miał fotki... cztery dysze - wydajność około 115 litrów na godzinę! Ponadto na Czwartek, Piątek, Sobotę i Niedzielę są już zamówione pociągi! 
04.05.2003r
- dziś ruszył pierwszy pociąg rozkładowy na trasie Jędrzejów- Umianowice - Pińczów, który zgromadził aż 115 osób z Polski i z zagranicy! Jak na początek - znakomicie. Niestety pomimo cyknięcia sporej ilości niepowtarzalnych fotek zawiódł mnie dziś mój aparacik i mogę tylko bazować na tym co ktoś mi może dostarczyć :( A jest co żałować bo starałem się utrwalić to jak przyroda budzi się do życia i przepiękną trasę do Pińczowa wraz z naszymi gośćmi jeszcze przy dzisiejszej pogodzie w pełnym słońcu i ... nici z tego. Ale poza tym wycieczka udała się w 100% i wszyscy byli baaardzo zadowoleni! A było to tak telegraficznym skrótem: w pięknym wiosennym słońcu pociąg wyjechał z Jędrzejowskiej stacji z niewielkim opóźnieniem spowodowanym ciągle przybywającymi chętnymi na przejazd, odprawiony przez samego Pana Naczelnika. Po drodze zabrał jeszcze garść "lokostopowiczów", którzy nie zdążyli na stację i ruszył dalej nadrabiając powstałe opóźnienia. Po drodze od Umianowic towarzyszyły nam bociany lecące obok pociągu niczym delfiny płynące obok statku (oczywiście wliczone w cenę biletu ;) Do Pińczowa przybyliśmy planowo. Z pociągu wysypała się spora ilość chętnych do jego zwiedzania, zaś pociąg planowo wrócił do Umianowic. Zbiórkę zaplanowano na 14:00 zaś ponowny odjazd z Pińczowa na 14:15 co też się stało i ruszyliśmy z powrotem do Umianowic na ognisko. Tym razem to my załapaliśmy się na kiełbaski :P. Zabawa trwała do godziny 16:45, a potem czas drogi powrotnej zleciał już jakoś niesamowicie szybko... Wszystko się udało rewelacyjnie poza moimi zdjęciami.
03.05.2003r -
ruszyło zerowe wydanie Expresu CD!

02.05.2003r - z tego co się dziś dowiedziałem w Niedzielę po raz pierwszy w tym roku pojedzie wagonik plenerowy, który dziś jest właśnie malowany!