29.11.2003r - dziś dokonaliśmy objazdu stacji w Strojnowie, Drugni, Potoku i Rakowie Opatowskim niebawem dokumentacja fotograficzna, następnie odwiedziliśmy stację Jędrzejów Wąski.
26.11.2003r -
na jędrzejowskiej stacji zagościła dziś Telewizja Kielce i pan reporter Jan Goc, któremu losy kolejki od lat leżą blisko serca. Tematem przewodnim dzisiejszego reportażu była budowa jędrzejowskiej obwodnicy, a szczególnie budowa jej skrzyżowania z trasą kolejki. W międzyczasie zaś koledzy Andrzej i Piotr z Kielc przeprowadzali obchód na trasie z Hajdaszka do Stawian Pińczowskich, z którego sprawozdanie przedstawiam poniżej:

1. dotarliśmy do Hajdaszka, ale postanowiliśmy iść do Stawian
2. za przejazdem pod wiszącymi szynami z wody wystaje dwuteownik :)
3. idąc dalej Piotrek wylookał trochę zwierzątek
4. po drodze ścięliśmy parę krzaczków i przytemperowaliśmy kilka
5. podkładów więcej nie skrojono
6. antena wisi
7. w budynku tylko tablice "dyżurny ruchu" i tablica od telefonu
8. stacja normalna tez obraz nędzy
9. wracając obcięliśmy parę gałęzi w Hajdaszku


          kamizelki się szyja :( ale powinny być. Ja może jeszcze podjadę tam w piątek jak nie padnę po nocce na dyżurze albo w sobotę -
planujecie jakieś działania ???/

          pozdrawiam z Kielc

               a.a.

p.s. myślę, że działania prewencyjne na torach to dobra rzecz - jak nie spadnie śnieg to chciałbym przejść chmielnik - stawiany - hajdaho
 
23.11.2003r - dziś pierwotnie planowaliśmy dojechać aż do Bogorii by sprawdzić stan zabytkowej przepompowni bogoryjskiej wieży wodnej. Po drodze planowaliśmy jednak odwiedzić kilka miejsc, z których pierwszym była bocznica szlakowa do Gartatowic. Wędrując od przejazdu na szosie Stawiany - Gartatowice już około 200m od niego odkryliśmy kradzież 2m toru i przygotowanie do kradzieży większej jego ilości z użyciem palników i sprzętu. Wykonaliśmy dokładną dokumentację fotograficzną tego miejsca i ruszyliśmy dalej - trafiając na rozszabrowany rozjazd do Gartatowic! Po powrocie skierowaliśmy się do Sędziejowic zobaczyć stan w jakim jest ta stacyjka pod kątem możliwości uruchomienia na nowo połączenia do Chmielnika. Stacja okazała się kompletna i w dość dobrym stanie zachowania! Kolejnym przystankiem naszej podróży był przejazd przez szosę koło Chmielnika. Udaliśmy się od niego torem najpierw na wiadukty, a następnie w kierunku na Jędrzejów stwierdzając kolejną kradzież i znów wykonaną przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Zaniepokojeni jej rozmiarami i przygotowaniem dokonujących ją osób zrezygnowaliśmy z wycieczki do Bogorii by udać się wzdłuż szlaku i upewnić się w jakim jest stanie. Z tym większą żałością stwierdziliśmy, że jest on w doskonałym stanie i ewentualne uruchomienie będzie wymagało minimalnych nakładów pracy. Tor wykonany został bardzo solidnie z dużą ilością podsypki, która skutecznie zahamowała rozwój roślinności wpływając na idealny wręcz stan podkładów torowych! Byłaby to niepowetowana strata, gdyby stamtąd zaczęło coś znikać!
22.11.2003r -
po porannej wizycie w Jędrzejowie wyruszyliśmy wraz z Darkiem na jędrzejowski plac budowy, gdzie z dużym usatysfakcjonowaniem stwierdziliśmy spory postęp robót. Następnie udaliśmy się do Hajdaszka by samemu coś podziałać - dziś front robót skierowaliśmy na zagajniczek przed stacją zarastający dość obficie torowisko kolejki. Prace zakończyliśmy już po zmierzchu udrożnieniem tego odcinka. A oto i galeria dokumentująca dzisiejsze postępy :)
15.11.2003r -
dziś znalazłem wreszcie troszkę czasu by wreszcie samemu zobaczyć co w trawie piszczy udając się do Jędrzejowa. Niestety pora była dosyć późna i przez to zdjęcia kiepskie, ale zapraszam do galerii :) Roboty ziemne przy obniżeniu toru robią wrażenie rozmachem i... aż miło popatrzeć, jako że na wąskich torach widoki takie należą ostatnio do rzadkości. Całość torowiska zostanie odbudowana na nowych drewnianych podkładach z użyciem tylko starych szyn, które to mają zostać umocowane do nich poprzez podkładki śrubami. Zaś na stacji w Jędrzejowie w obliczu nadchodzących mrozów zostały odwodnione wszystkie lokomotywy. Parowóz po myciu kotła stoi z odkręconymi lukami wyczystek i odmulaczami. W planie na najbliższy czas jest odlanie dwóch kompletów panewek - podstawowych i zapasowych. Postępuje również modernizacja oświetlenia w wagoniku 3Aw. W Pińczowie ma zaś powstać nowa lokomotywownia - wiata na bocznicy przy murku blisko wschodniego krańca stacji. Ma ona mieścić lokomotywę i jeden wagonik, które to będą wykorzystywane do prowadzenia "krótkich" pociągów do Młodzaw i Umianowic celem zaoszczędzenia kosztownych podsyłów! 
13.11.2003r -
przejazdem w Jędrzejowie znalazł się dziś kolega Piottr, a oto i jego relacja zamieszczona na grupie dyskusyjnej alt.pl.misc.kolej.wask, którą umieszczam tu oczywiście za zgodą Piotra:

Dzisiaj bylem przejazdem w Jedrzejowie.
Na stacji stoja wagony, jednak na hali sa pracownicy i "cos sie dzieje" przy
taborze.
W szopie spia trzy Lxd2 i Peiks i czekaja na zakonczenie prac torowych w
zwiazku z obwodnica.

Jak dobrze pojdzie, to na wiosne Kolej Jedrzejowska bedzie miala najnowszy
na waskich torach odcinek torowiska - pod obwodnica. Obecnie tor zostal
zerwany "do golej ziemi" i trwaja prace ziemne - obnizanie niwelety toru pod
przepust pod budowana wlasnie obwodnica Jedrzejowa.
ZTCSD tor zostal zdjety na odcinku niecalych 2 km, i zostanie obnizony o
kilka metrow, tunel, a raczej przepust pod droga bedzie mial 8 metrow
dlugosci.

Wlasnoocznie stwierdzilem prace koparki i spychaczy, ziemia spod toru
zostala wybrana duzo ponizej podsypki, wyglada na to, ze tor zostanie tu
odbudowany profesjonalnie.

Spotkani pracownicy kolejki byli bardzo zyczliwi, pokazali mi nawet
odchwaszczarke zabudowana na lokomotywie Lxd2, bardzo sprytny patent. Fotki
wrzuce na binaries, jak sie tylko "wywolaja".

Pozdrawiam
Piottr

A oto i fotki Piotra klikając traficie na powiększenia i komentarz autora:

Polecam strony Piotra http://republika.pl/piottr_tt/ oraz http://republika.pl/hwedrownosci/
11.11.2003r -
dziś korzystając z chwili wolnego czasu kolega Andrzej z Kielc wyruszył na obchód do Stawian Pińczowskich z zamiarem działań prewencyjnych wobec prób kradzieży podkładów z łuku przed wiaduktem kolejowym nad trasą Kielce - Busko Zdrój. Z zadowoleniem stwierdził, że liczba skradzionych podkładów nie uległa zmianie! Zdjęcia już niebawem!
10.11.2003r -
dziś odbyło się spotkanie prezesa ŚKD Edwarda Choroszyńskiego z wójtem gminy Kije panem Krzysztofem Słoniną. Tematem rozmów było przebudowanie Umianowic celem poprawy warunków sanitarnych oraz zwiększenie atrakcyjności tego miejsca dla turystów licznie je odwiedzających. Ma się to odbyć m.in. poprzez budowę nowego WC za stacją, przy drodze gruntowej z własnym szambem, bieżącą ciepłą wodą, oświetleniem elektrycznym, nawiązującego jednocześnie zewnętrznie do klimatu tego miejsca. Przeprowadzi się również zmianę dotychczasowego rozmieszczenia ławek, powstanie kamienny krąg wokół ogniska z pińczowskiego wapienia, z którego również zostanie wymurowana tylna ściana sceny, gdzie znajdą się płaskorzeźby herbów miast i gmin przez które biegnie trasa kolejki. Zadaszona zostanie podłoga, ustawione plecione płoty i osłony przed wiatrem, zasadzone drzewa. We wszystko to bezpośrednio zostanie również wciągnięte społeczeństwo wsi Umianowice, będą organizowane wycieczki wozami w okolice, przejażdżki na końskim grzbiecie, prezentacje lokalnych specjałów i inne atrakcje. Rozmowy zostały poparte zwiadem w terenie połączonym z pomiarami i przygotowaniem całego projektu. Pozyskanie środków na jego realizacje jest przewidywane z funduszy województwa. Ponadto poruszone zostały kwestie ponownego uruchomienia ruchu do Stawian Pińczowskich! 
07.11.2003r -
dziś jędrzejowska kolejka wzbogaciła się o nowy pojazd! A jest nim samochód marki Mercedes - Benz przekazany nieodpłatnie na rzecz Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolejki Dojazdowej przez pana Jerzego Zielińskiego z Krakowa. Przyjechaliśmy nim wczoraj wraz z kolegą Lucjanem na stację Jędrzejów Wąski, gdzie trafił do lokomotywowni, w której to będzie dokonana jego przeróbka przystosowująca do poruszania się wąskim torem!