30.04.2004r - korzystając z doskonałej pogody o godzinie 9.00 wyjechał dziś pociąg roboczy by sprawdzić przejezdność szlaku, uzupełnić oznakowanie, zamontować kilka ściągów na poszerzeniach toru, odkopać przejazdy, wyciąć krzaki, przesmarować zwrotnice. Na szczęście nie stwierdzono żadnych ubytków - skutków kradzieży, czy dewastacji torowiska i infrastruktury - pociąg szczęśliwie objechał trasę, potem zatankowano lokomotywy Lxd2-258 i Lxd2-332, które do dnia 7 maja muszą wraz ze składem przejechać do Pińczowa, gdzie będą tymczasowo stacjonować do czasu zakończenia robót w okolicy obwodnicy. Z Pińczowa też będą się odbywać wycieczki zarówno do Umianowic, jak i do Jasionnej. Na stacji Jasionna ma zostać przygotowana mijanka, aby umożliwić wycofanie składu do obwodnicy w rejon oczyszczalni. Wszystkie te zmiany będą trwały około miesiąca, gdyż taki termin jest potrzebny do wykonania wiaduktu - oznajmił jego wykonawca. Tak więc w połowie czerwca wszystko wróci do starego porządku. Podczas drogi zaobserwować można było miłe zmiany na stacjach - Umianowice i Pińczów. Mianowicie w Umianowicach zastały odnowione wszystkie ławeczki, na nowo została pokryta scena - w której ponadto wymieniono wszystkie deski, oraz palenisko. W miejsce zniszczonych znalazły się nowe okiennice w budynku stacyjnym, odnowiono WC zmieniając całkowicie poszycie, zlikwidowano kretowiska i zniwelowano i wykoszono łączkę w środku trójkąta oraz oczyszczono jego północne żeberko. Na stacji Pińczów zaś dają się zauważyć porządki, wykoszona trawka, oczyszczone zwrotnice - widok bardzo miły dla oka - z każdą chwilą robi się tu coraz ładniej! Więcej w galerii jeszcze dziś!


29.04.2004r -
w asyście Telewizji Polskiej dokonano o godzinie 12.00 próbnego przejazdu nowym torowiskiem kolejki, które to połączone zostało tymczasowym przęsłem torowym by umożliwić kursowanie kolejki do czasu rozpoczęcia robót przy wiadukcie obwodnicy. Wszystko odbyło się bez najmniejszych przeszkód pod okiem wykonawcy toru, kierownika robót przy jędrzejowskiej obwodnicy i prezesa ŚKD Edwarda Choroszyńskiego jadącego na przednim pomoście prowadzącej skład lokomotywy Lxd2-332 i sprawdzającego zachowanie się torów w trakcie próby. Dokonano kilku przejazdów tam i z powrotem, następnie skład zatrzymał się w okolicy przejazdu z ul. Wiejską w oczekiwaniu na drugą lokomotywę. Miała ona go ściągnąć na stację Jędrzejów Wąski by uniknąć popychania całego składu po nieprzejeżdżonym torowisku. Po chwili lokomotywa Lxd2-258 dołączyła na jego czoło i w podwójnej trakcji pociąg powrócił na stację. Po manewrach i nawadnianiu wagonów lokomotywy odstawiono na szopę, zaś na stacji rozpoczęły się przygotowania do niedzielnego kursu - mycie wagonów, okien, podłóg. Dziś pierwszy raz pojechał także świeżo wymalowany wagon w nowym malowaniu! Więcej w galerii!


15.04.2004r -
pierwszy pociąg rozkładowy na Świętokrzyskiej Kolejce Dojazdowej rusza w niedzielę 2 maja 2004 roku!!! :)) zgodnie z rozkładem jazdy 2004r. Ceny biletów nie ulegają zmianie!!! Serdecznie zapraszamy. Przed wyruszeniem pociągu rozkładowego na trasę wyjedzie pociąg roboczy mający na celu skontrolowanie szlaku i uzupełnienie podsypki oraz przetestowanie nowo ułożonego odcinka torów. Pozostając przy nowym odcinku torów ŚKD - wykonawca przystąpił do połączenia dwóch wykopów i ułożenia brakującego fragmentu torów (galeria niebawem), kolejka będzie jeździła dopóki nie zostaną uregulowane kwestie sporne wywłaszczenia gruntów powstałe w związku z budową jędrzejowskiej obwodnicy. Roboty na Hajdaszek posuwają się do przodu we wtorek po zakończeniu prac osiągalny dla pociągu jest odcinek 1300m miedzy Umianowicami, a miejscem zeszłorocznej kradzieży elementów mocujących. Zostaje jeszcze kosmetyka końcowych metrów tego odcinka, na których trzeba wykosić jeszcze trawę - szczegóły i galeria w Aktach Hajdaszka 
06.04.2004r - nareszcie dobre wieści - w wyniku porozumienia między wykonawcą jędrzejowskiej obwodnicy, a prezesem kolejki - prawdopodobnie do dwóch tygodni po świętach zostaną ułożone tory kolejki zapewniające połączenie z Umianowicami i Pińczowem!!!
Trwają prace remontowe przy taborze kolejki, remontowane są lokomotywy, odświeżane wagony, przerabiana instalacja elektryczna. Parowóz Px48-1724 otrzymał zestaw nowych panewek korbowodowych i wiązarowych, skradzione panewki zostały odlane na nowo. W związku z remontami chciałbym zamieścić na łamach naszej strony list pana prezesa Edwarda Choroszyńskiego do potencjalnych sponsorów kolejki, którymi stać się może każdy z nas!!!

Świętokrzyska kolejka dojazdowa poszukuje sponsorów którzy zechcieli by wspomóc kolejkę zamieszczając swoje logo na wagonach, lokomotywach lub obiektach kolejki. Umieszczamy też na naszej stronie internetowej Firmy w kąciku sponsora. Poszukiwanie sponsorów ma na celu utrzymanie zabytkowej kolejki w ruchu, a pozyskane środki finansowe lub rzeczowe pozwalają nam na utrzymanie wagonów i lokomotyw w sprawności technicznej.
Cennik reklamowy:
  1. Bilbordy na stacji Jędrzejów i Pińczów - 1000zł rocznie
  2. Logo firmy na wagonie po obu stronach - 1000zł rocznie
  3. Opieka nad całym wagonem kolory wagonu i reklamy firmy opiekującej się - 5000zł roczni
  4. Logo firmy na lokomotywie - 2000 zł rocznie
  5. Opieka nad parowozem 10000 zł rocznie
cennik może być negocjowany.
Istnieje też możliwość przekazania w zamian za środki finansowe towarów takich jak: materiały budowlane, farby, blachy, kształtowniki, tarcica itp.
Liczymy na współpracę ponieważ kolejka jest zabytkiem i atrakcją naszego regionu, a wielką stratą byłoby jej zamknięcie.
 
                      Z poważaniem
                     Prezes Zarządu
                  Edward Choroszyński
 
Edward Choroszyński
 
Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa
tel. (41) 386 22 55
 
www.expressponidzie.z.pl

Ceny są naprawdę umiarkowane jak za taaaaką ofertę!!!

Na stacji Jędrzejów Wąski rozpoczęły się generalne wiosenne porządki. Dokonany został przegląd trasy podczas którego stwierdzono podmycie wschodniego przyczółka mostu na rzece Nidzie, która podczas wiosennego wezbrania zmieniła nieco swe koryto. Przyczółek został umocniony betonowymi podkładami kolejowymi pozyskanymi z odcinka zdemontowanego w wyniku budowy obwodnicy. W temacie przejęcia odcinków będących we władaniu PKP sprawy posunęły się ponoć nieco do przodu - gmina Kije jest zainteresowana przejęciem szlaku aż do samego Chmielnika!!! zaś gmina Pińczów do granicy powiatu pińczowskiego - za Złotą Pińczowską, a może i do Wiślicy :D Nie wspomnę już nawet, że wójt gminy Kije obiecał wielkie ognisko dla wszystkich uczestników oczyszczania torów na Hajdaszek :)))) Formę przybiera powoli sprawa uruchomienia linii do Młodzaw - być może nastąpi to już nawet w tym roku, oraz zorganizowanie prowizorycznej "szopy" dla lokomotywy i wagonu na bocznicy w Pińczowie, skąd mogłyby odbywać się kursy do Młodzaw i Umianowic bez paliwożernych podsyłów z Jędrzejowa. 

Uwaga planujemy rozpocząć dalsze intensywne oczyszczanie toru do Hajdaszka we wtorek 13 kwietnia po świętach - co pozwoli spalić nieco nagromadzone podczas świąt zapasy i wyprofilować doskonałe sylwetki na nadchodzące lato :)))) w najzdrowszy możliwy sposób - walce z zielem na świeżym wiosennym powietrzu pośród łanów nadnidziańskich łąk... Zbiórka na stacji Umianowice godzina 8.00, albo jak kto może ;) w każdym razie dla pierwszych 20 osób zapewniam dawkę zupki chmielowej renomowanego producenta, oczywiście ;) bezalkoholowej. Po pracy inauguracyjne ognisko na stacji Umianowice, może już na nowym grillu :D W każdym razie gorąco zapraszam wszystkich chętnych najlepiej z własnym osprzętem - satysfakcja i odreagowanie wszelkich stresów w walce z krzakami gwarantowane :) W planie robót jest kontynuacja oczyszczania torów w czasoprzestrzeni: od przodka dokąd się zdąży :), dobrze byłoby przetestować arsen ostatecznie roundup i opryskać dotąd wycięty odcinek, ale to zależy od pogody i sponsorów. Zostają krzaki, krzaki do zakrętu, jak się uda dalej trawa i mały lasek. Dobrze byłoby się zaopatrzyć w solidny sekator, piłę, grabki, porządne, naprawdę porządne rękawice (dużo kolejowych tarek po drodze) mile widziane osoby dysponujące narzędziami zmechanizowanymi w typie kos, podkaszarek spalinowych, pilarek i pił łańcuchowych i co kto tam ma przydatnego, kafar, wywrotka ;) Dobrze byłoby skombinować jakiś dobry opryskiwacz... ale przede wszystkim liczą się chęci!!! Ekipa kielecka już we czwartek ma przeprowadzić obchód trasy... tu gorące pozdrowienia! Kontakt ze mną poprzez gg 1316554 lub na kom. 50 6868 550 maciek@dabie.k-ow.net ew. tel. robota (12) 417 20 86 mam nadzieję, że uda nam się jakoś w miarę zorganizować! Serdecznie wszystkich zapraszam!