29.09.2004r - Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią dziś wyruszył na szlak do Hajdaszka pociąg roboczy - kombajn koszący zielsko zalegające skrajnię torowiska kolejki. Wczoraj brygada kolejarzy z Jędrzejowa oczyściła pozostałą część szlaku z drzew i krzewów umożliwiając mu dziś przejazd. Jednym zdaniem:

DZIŚ PO NIEMAL 10 LATACH PRZERWY NA STACJĘ HAJDASZEK WJECHAŁ PIERWSZY POCIĄG!!!

PEŁNA GALERIA

aż łza się w oku kręci :) UDAŁO SIĘ!!! Miejscowa ludność była zaskoczona tym faktem, na stację zbiegła się niemal cała wieś! Pociąg wyjechał wraz z agregatem ze stacji Umianowice kosząc jedną stronę torowiska, następnie jędrzejowscy kolejarze ogromnym nakładem sił oczyścili układ torowy stacji z zalegających tam śmieci i gruzu tworzących pokaźną warstwę oraz uzupełnili rozkradzione rozjazdy umożliwiając oblot składu. Lokomotywa została obrócona na Umianowickim trójkącie i wykosiła drugą część skrajni toru. Jakże miło to powiedzieć - Szlak na Hajdaszek tym samym od dziś jest przejezdny!!!
Niesamowitym zbiegiem okoliczności nieopodal, szosą Kielce - Pińczów przejeżdżał kolega Paweł Małysiak, którego widok pociągu na stacji Hajdaszek wprawił w niemałe osłupienie. Dzięki niemu już jutro nasza galeria wzbogaci się o historyczne zdjęcia wjazdu pierwszego pociągu - pociągu roboczego na stację Hajdaszek w tym tysiącleciu!!! 
Jednak nasza akcja Hajda na Hajdaszek nie kończy się - na razie mamy przejezdny odcinek - teraz trzeba go wzorowo utrzymać jak to było w założeniu. Ponadto w dobie kapitalizmu dla odcinka tego należy obmyśleć stosowny biznesplan, by jego użytkowanie było rentowne i świadczyło o celowości powziętych kroków do jego uruchomienia... Już teraz trzeba znów walczyć z roślinnością wdzierającą się w skrajnię od strony Umianowic, pracy więc nie brakuje. Do dyspozycji jest jednak wózek torowy, drezynka i co najważniejsze nieustanna życzliwość i wsparcie jędrzejowskich kolejarzy - zatem - DO DZIEŁA!!! SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY!!!

Jednocześnie chciałem poinformować iż najbliższy pociąg pasażersko - towarowy, który wjedzie oficjalnie do Hajdaszka z licznymi fotostopami to pociąg organizowany dla Miłośników Kolei przez kolegę Kornela dnia 2 października - ZAPRASZAMY!!! Plan przejazdu w formacie .pdf

Sprawozdanie DARKA

Wczoraj zgodnie z planem brygada torowa dokonała poszerzenia skrajni na szlaku
Umianowice-Hajdaszek. W dniu dzisiejszym na trasę wyruszył kombajn koszący.
Wykonano wszystkie prace adaptacyjne na stacji Hajdaszek. Brygada musiała
uporać się z hałdą śmieci leżących na równi stacyjnej - spadkiem po jednym z
mieszkańców budynku stacyjnego i jego rodzinie, panu N. (pytanie czy jest
pracownikiem PKP pozostawiam bez odpowiedzi). Pociąg roboczy wrócił do stacji
Jędrzejów Wąski tuż przed godz. 20.00.
Zgodnie z prośbami części uczestników dojeżdżających pociągiem sobotni odjazd
został przesuniety na godz. 10.15. Za moment na stronie www.jkd.prv.pl pojawi
się roboczy plan przejazdu.
A więc serdecznie zapraszamy !!!

Pozdrawiam

Dariusz


27.09.2004r -
Wczoraj zakończyłem przebijanie się przez ostatni odcinek "dżungli" przed
stacją Hajdaszek korzystając z nowej kosy spalinowej, którą zakupiło z
wypracowanych środków Stowarzyszenie Miłośników ŚwKD na potrzeby spółki.
Pozostałą część dnia poświeciłem na oczyszczenie z zielska "na chłopa wysoko"
rozjazdów na stacji Hajdaszek. Jak można się było spodziewać, elementy
przekładni rozjazdów zostały skradzione. Skosiłem również trawę na wysokości
budynku dworcowego. Ponieważ (przykro używać określenia tradycyjnie) nie
pojawił się nikt z MK, pozostało jeszcze kilka odcinków nieprzejezdnych. I tu
ponownie chciałbym podziękować zarządowi spółki w osobie Prezesa Edwarda
Choroszyńskiego za decyzję o wsparciu przygotowania szlaku przez pracowników
ŚwKD. W tym tygodniu na szlak wyruszą brygady wycinające drzewa pozostające w
skrajni, następnego dnia wyruszy "kombajn" koszący, który oczyści z zielska
torowisko na szlaku, a przede wszystkim, układ torowy stacji Hajdaszek - i
będzie to pierwszy wjazd techniczny po blisko 10 latach na tą stację. Brygada
techniczna dokona również przygotowania zdekompletowanych rozjazdów
stacyjnych. Chciałbym przypomnieć tu, że szlak w kierunku Rakowa (również i
Wiślicy) nadal pozostaje w gestii dyrekcji PKP w Lublinie, która już ponad rok
zwleka z decyzją o jego przekazaniu gminie Kije. Sobotnia impreza odbędzie się
więc na zasadzie jednorazowego zezwolenia na wjazd.
Po próbach eksploatacyjnych jest również mała drezynka inspekcyjno-wycieczkowa.
Postaram się zamieścić w najbliższym czasie na grupie roboczy plan sobotniej
imprezy, jako dodatkowa atrakcja w porównaniu z ubiegłym rokiem wystąpi
krzyżowanie z pociągiem wycieczkowym na stacji Umianowice (i oczywiście
fotostop przy tunelu na obwodnicy). Wyjazd z szopy i manewry Px na stacji
Jędrzejów Wąski rozpoczną się o godz. 9.30.

Pozdrawiam

Dariusz

www.jkd.prv.pl

24.09.2004r -
Prace z drezyną zmierzają do szczęśliwego końca, inauguracyjny przejazd ma się odbyć w niedzielę w związku z planowanym zakończeniem prac przy udrażnianiu połączenia do Hajdaszka. Ma wyruszyć kilka zespołów, jeden pojedzie drezyną z Jędrzejowa z samego dokąd się da na szlaku do Hajdaszka na nasz przodek. Będą to jędrzejowscy kolejarze i miłośnicy, zaś my z Darkiem prawdopodobnie wyruszymy na szlak od Pińczowa zyskując przy tym na czasie. Być może uda się również kupić kosę spalinową za fundusze pozyskane przez Stowarzyszenie Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej, w szeregi którego gorąco zapraszamy!!! Tak, że do niedzieli - wszystkich chętnych do pomocy serdecznie zapraszamy!!! Plan dojazdu na przodek robót znaleźć można w aktach Hajdaszka!
22.09.2004r -
Z radością donoszę iż według sprawdzonych danych przekazanych mi przez kolegę Darka odbyła się próba parowozu, który osiągnął dziś szczyt przy stacji Jasionna. Z tym większą radością iż próba przebiegła pomyślnie!!! Układ biegowy nie wykazywał żadnych tendencji do nadmiernego grzania, zarówno lewy jak i prawy inżektor działały bez zarzutu!!! Parowóz szczęśliwie powrócił do stacji macierzystej i jest w pełni sprawny, gotowy do jazdy. Pozostaje kwestia zaopatrzenia go w paliwo odpowiedniej klasy, gdyż węgiel pozostały w spadku po PKP jest bardzo niskiej jakości. Poza jego niską kalorycznością powodującą małą wydajność paleniska parowozu i problemy z uzyskaniem w miarę ciągły sposób jego pełnej mocy, występuje uciążliwe osadzanie na ruszcie ogromnych ilości żużla powstającego w trakcie spalania i tym samym niszczenie rusztowin oraz konieczność wielokrotnego ich odszlakowania. Ponadto bardzo nierównomierna granulacja uniemożliwia spokojną pracę drużyny, która co chwilę musi młotkiem rozbijać wielkie bryły. 
16.09.2004r -
Kolega Dariusz dostał od pana Marka Malczewskiego ze Świata Kolei propozycję zamieszczenia artykułu podsumowującego aktualności z tego roku na naszej kolejce!!! Do dyspozycji byłaby cała strona 7 w numerze 11/2004!!! Liczymy na Ciebie Darku
14.09.2004r -
Na kolejce wszystko ma się ku dobremu! Nareszcie! Kontynuowana jest wycinka zielska w skrajni, nie bez kłopotów gdyż kolejne silniki padają jak muchy jeden za drugim w starciu z florą ponidzia. W zeszłym tygodniu szczęśliwie przetransportowany został na powrót park maszynowy z Pińczowa do Jędrzejowa. Dokonywane są przeglądy wagonów. Nie ma czasu na wykonanie jazd próbnych parowozem. Wielokrotnie przekładane rozpalenie parowozu ma zostać dokonane już jutro. W międzyczasie kontynuowana ma być wycinka ziela. Pojawiają się powoli zamówienia na pociągi specjalne, jeden z nich już jutro natomiast w sobotę z ciuchcią podróżować ma gazeta wyborcza! Prawdopodobnie pociąg pociągnie parowóz! Są również duże szanse by parowóz pociągnął ogólnodostępny pociąg organizowany dla miłośników kolei na 2X, dodatkową atrakcją ma być w tym dniu również krzyżowanie ze składem "modern" ciągniętym przez lokomotywę spalinową! (Doszły mnie słuchy, że parowozem pojedzie sam pan naczelnik) W niedzielę wyruszył pociąg zarówno prawdopodobnie wieńczący pociągi rozkładowe w tym roku jak i inaugurujący przejazd pod wiaduktem jędrzejowskiej obwodnicy. "Prawdopodobnie" dlatego, iż jeśli będzie duża liczba chętnych dodatkowy pociąg rozkładowy wyruszy być może jeszcze w tą niedzielę. Szczegóły pod kolejkowym numerem telefonu. Mieliśmy szczęście w niedzielę uczestniczyć również w pokazie drezyny wąskotorowej, której już niewiele pozostało do ukończenia!!! Tak, że to co się dzieje znów napawa optymizmem, czyli czymś z czym to miejsce od początku zawsze mi się kojarzyło! Prezentacja agregatu w galerii Dariusza!!!

02.09.2004r - Został wymieniony silnik w kosiarce zamontowanej na sprzęgu lokomotywy Lxd2-333, jutro ma być kontynuowane koszenie szlaku, zaś rozpalanie parowozu przeniesione zostało na poniedziałek.
01.09.2004r - Dziś miałem przyjemność uczestniczyć
w spotkaniu z burmistrzem miasta Pińczowa oraz z szefami poszczególnych firm i instytucji związanych z ruchem turystycznym w mieście. Poruszany był głównie temat organizacji pociągu promocyjnego dla VIP-ów mającego się odbyć 25 września br. i sposobów promowania kolejki. Przy okazji poruszone zostały jeszcze inne tematy z nią związane. Organizatorem przejazdu będzie Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów oraz Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Expres Ponidzie sp. z o.o. Przejazd będzie poprzedzało sympozjum w centrum konferencyjnym w Pińczowie. Tematem jego ma być podobnie jak i przygotowanego już opracowania "Wpływ kolejki wąskotorowej na rozwój gminy Pińczów". W trakcie zabawy w Umianowicach mają odbyć się przejazdy bryczkami oraz wierzchem, zawody sportowe, przewidziano także inne atrakcje (przejazd do Hajdaszka :D). Pan burmistrz oznajmił, że zostały już przeprowadzone pierwsze owocne rozmowy z Dowództwem Okręgu Wrocławskiego WP będącego zwierzchnikiem dla woj. świętokrzyskiego w temacie odbudowy przez Wojsko Polskie mostu w Skrzypiowie i trasy do Młodzaw. Zająć się tym mają podobno wojska kolejowe. Następne spotkanie jest przewidziane na 9 września w Nowej Dębie, jego organizatorem jest burmistrz Nowej Deby. Nie zapeszając wszystko wydaje się być na jak najlepszej drodze! Na sesji Rady Miasta Pińczowa mającej się odbyć w dniu 15 września ma zostać przedyskutowany temat przejęcia budynków i terenu stacji w Pińczowie przez samorządy od PKP. Po tym mają zostać przeznaczone środki i wzniesiona wiata mieszcząca lokomotywę z dwoma wagonami, na krótkie pociągi z Pińczowa do Umianowic i do Młodzaw. Wiata ma być wyposażona w elektroniczne zabezpieczenie przed kradzieżą i inne bajery ;)
W międzyczasie w dniu dzisiejszym
prowadzone były prace przy wykaszaniu torowiska na odcinku Jędrzejów - Umianowice i przygotowaniu go do niedzielnego przejazdu. Mieszkańcy Jędrzejowa mogli podziwiać ciekawy skład złożony z lokomotywy Lxd2-333 + pług odśnieżny 802S. Na zderzaku lokomotywy zamontowany był silnik trójfazowy, którego wirnik wyposażony został w linki stalowe radzące sobie doskonale z porastającym tory zielskiem. Silnik był zasilany z agregatu prądotwórczego na bazie silnika z Andorii, w który jest wyposażony pług. Niestety po wieloletniej eksploatacji przyszła pora i na ów silnik, który wyzionął dziś ducha w okolicach jędrzejowskich Piasków. Cały skład został więc zawrócony z powrotem do Jędrzejowa zaś przejazd inauguracyjny zostaje przesunięty na następny tydzień, kiedy wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.
To jeszcze nie wszystkie nowości na dzisiejszy dzień. Rano sam prezes Edward Choroszyński dokonał prezentacji budowanej od jakiegoś czasu przez jędrzejowskich miłośników kolejki drezyny motorowej na bazie podzespołów z samochodu Fiat 126p!!! Jest to konstrukcja prototypowa, jednak spisuje się bez zarzutu o czym świadczyła cała seria pomyślnych testów na terenie stacji w Jędrzejowie. Dziś mogłem się o tym przekonać na własne oczy, nie mogąc wyjść z podziwu dla inwencji twórców. Po powrocie z Pińczowa miałem okazję sam dosiąść sprzętu i nieco poszarżować po torach stacyjnych. Drezynka doskonale radzi sobie na szynach mając ogromny zapas mocy. Niestety jak na razie brakuje środków na jej wykończenie - jeśli ktoś chciałby mieć jakiś udział w tworzeniu tego dzieła serdecznie zapraszamy!!! Nowy numer konta Stowarzyszenia znajdziecie w dziale O NAS, ewentualne wpłaty prosimy o opatrzenie dopiskiem - DREZYNA. Następny w kolejności ma być ofiarowany w zeszłym roku przez pana Jerzego Zielińskiego samochód marki Mercedes :) Z dostępnych zestawów kołowych warsztaty w Jędrzejowie są w stanie wyprodukować cztery drezyny!


W dniu wczorajszym na szlaku łączącym Umianowice z Hajdaszkiem pracowali koledzy Tomasz i Wojciech walcząc zaciekle z krzakami na ostatnim już łuku dzielącym nas od Hajdaszka. Szczegóły prac już jutro, a póki co przesyłam gorące pozdrowienia!!! 
Zaś w Echu Jędrzejowa ukazał się artykuł  pana Przemysława Chechelskiego dotyczący Sesji Rady Powiatu Jędrzejowskiego "Finansowe Manewry". Znajdziemy w nim m.in. "[...] Na sesji przedstawione zostało również sprawozdanie z działalności Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej, której na drodze do pełnego szczęścia staje wiele przeszkód, między innymi budowa obwodnicy Jędrzejowa. "Plany przewozowe zostały zniweczone co do okresu jesienno - zimowego przez konieczność wycofania się z działalności przewozowej od października 2003 roku z uwagi na budowę obwodnicy. Zmusiło nas to do odmówienia zamówień na ten okres. Zawieszenie ruchu ma duży wpływ na wiarygodność naszych ofert, ponieważ kilka biur turystycznych zrezygnowało ze współpracy z nami" - czytamy w sprawozdaniu przygotowanym przez Edwarda Choroszyńskiego prezesa kolejki. Jak twierdzi prezes Choroszyński, zrównoważenie zysków i strat powinno nastąpić w czwartym roku działalności kolejki, zakładając, że będzie to działalność bez przeszkód,  z systematycznym powiększaniem się ofert turystycznych. wszystkie okoliczności spowodowały, że w okresie od lipca 2002 roku do końca ubiegłego roku strata kolejki wyniosła około 260 tysięcy złotych. Zarząd kolejki zwrócił się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o zwrot poniesionych strat związanych z zawieszeniem kursów od października do końca grudnia 2003 roku - miałaby to być kwota 48 tysięcy złotych.
- Dostałem odpowiedź i okazuje się, że w GDDKIA nie wiedzą o co mi chodzi. Jednak nie ustąpię. Podliczam już straty kolejki związane z budową obwodnicy za ten rok i też będę się domagał odszkodowania - twierdzi Edward Choroszyński.
Jednak na te pieniądze nie ma co na razie liczyć, dlatego zarząd kolejki zaproponował, by pokryć straty poprzez wniesienie przez udziałowców dopłat do kapitału zakładowego spółki w wysokościach proporcjonalnych do wielkości udziałów. [...]"

Pełny tekst pojawi się niebawem w archiwum prasowym w dziale Historia