31.10.2006r - Tak czekamy, czekamy i nareszcie zapadła decyzja - Konserwator Zabytków Województwa Świętokrzyskiego podjął decyzję o nakazie przywrócenia przejazdu w Hajdaszku w związku z przejęciem w użyczenie przez gminę Kije infrastruktury Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej i wznowieniu ruchu kolejowego na odcinku Umianowice - Hajdaszek - Sędziejowice, przynajmniej póki co :)

Na stacji w Jędrzejowie ciągle trwają remonty zabytkowego taboru kolejki stacjonującego na terenie przygotowywanym pod otwarcie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Jędrzejowie. Przygotowywana jest również dokumentacja dla konserwatora, który wyasygnował środki na przeprowadzenie remontu. Przyjmowane są już zamówienia na uruchamianie pociągów specjalnych w 2007r!!! Tu 

UWAGA!!! -  pociągi specjalne zamówione jeszcze w tym roku na rok 2007 pojadą jeszcze według cennika 2006!!!

Z optymistycznych wieści prasowych za portalem www.pinczow.com pragnę przytoczyć wywiad z prezesem Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej:

Ciuchcia „Ekspress Ponidzie” uratowana 

Irena Imosa
Echo Dnia
30.10.2006 21:11

Skazana na niechybną zagładę ciuchcia „Ekspress Ponidzie”, została uratowana i wiele wskazuje na to, że nadal będzie się rozwijać jako atrakcja turystyczna Ponidzia. W tym sezonie ciuchcia wykonała 70 kursów i przewiozła łącznie kilka tysięcy turystów.

Trasy z Jędrzejowa i Pińczowa do Umianowic i dłuższy szlak z Jędrzejowa do Pińczowa cieszyły się dużym zainteresowaniem, bo oprócz kursów wynikających z rozkładu jazdy, wykonano wiele wycieczek na specjalne zamówienie dla zorganizowanych grup.

W Polsce mamy pięciu kół Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowych Kolei, z czego dwa działają u nas - w Jędrzejowie i Pińczowie. W tym roku otrzymamy zabytkowy parowozik z Piotrkowa Trybunalskiego i udało się społecznym trudem wykonać kapitalny remont starych wagoników.

W jednym z nich powstała strzelnica sportowa, co jest dodatkową atrakcja dla wycieczkowiczów. W zabytkowej stacji w Pińczowie gromadzimy zbiory do powstającego tu Muzeum Jędrzejowskiej Kolejki Dojazdowej, a na wiosnę rozpoczniemy działania zmierzające do przedłużenia trasy aż do Młodzaw - wylicza Antoni Kwaśniewski, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej.

Tabor starych wagonów poddawanych restauracji przez około 30 członków towarzystwa kierowanego w Pińczowie przez majora Zbigniewa Chwalinskiego, jest starannie zabezpieczony na okres zimowy i na wiosnę kolorowe wagoniki znów pojawią się na szlakach. W gminie Kije również powstała inicjatywa przedłużenia jednej z tras do wsi Hajdaszek, gdzie są doskonałe warunki do stworzenia stacyjki z atrakcjami turystycznymi i łatwym dojazdem od szosy Kielce - Pińczów.

Z radością czekamy zatem na wiosnę i na przedłużenie odcinka do Młodzaw z inauguracją prowadzoną parowozikiem z Piotrkowa - wolontariusze z koła jędrzejowskiego, kieleckiego i krakowskiego! Cieszy nas również inicjatywa gminy Kije, która stwarza szanse rozwoju dla uruchomionego przez nas dwa lata temu szlaku do Hajdaszka, a kto wie może i do Stawian. Byłbym jednak niesprawiedliwy nie przytaczając komentarzy jakie pojawiły się do wątku na stronie Pińczowa:

~Pińczowianin 2006-10-31 11:45:51
PRIMA APRILIS ciuchcia do Młodzaw chciałbym to widzieć są tam jeszcze tory a może to obiecanka przedwyborcza.

~docent 2006-11-01 15:01:57
Oczywiście że to kiełbasa przedwyborcza. Poprzednia wersja (jakieś 2-3 lata temu) była że Ciuchcia będzie jeździć do Wiślicy ha,ha,ha Każdy z koryciarzy ciągnie się teraz jak tylko może żeby go tylko nie oderwali od żłobu ŻAŁOSNE

Miejmy zatem nadzieję, że to nie jest żadna jak to wspomniano "kiełbasa przedwyborcza" i że wszelkie zobowiązania, już od kilku lat zresztą, nareszcie ujrzą światło dzienne! Szczególnie teraz rysuje się na to duża nadzieja w związku z tym iż prezes SSZJKD ma duże szanse na powodzenie w wyborach samorządowych do rady powiatu i tym samym do przypilnowania spraw kolejkowych!
18.10.2006r -
Z wieści dochodzących z Jędrzejowa - walka o przejazd w Hajdaszku trwa. Z relacji przejeżdżających tam kolegów wynika, że prace stanęły. Natomiast informacje o zaistniałej sytuacji pojawiły się już na jednym z większych serwerów niemieckich MK, gdzie nasza kolejka ma już swoją podstronę!
http://www.thorhauer-eisdorf.de/sm_polen/Jedrzejow/Jedrzejow.htm

http://www.thorhauer-eisdorf.de/sm_polen/Jedrzejow/Jedrzejow2006/pages/jedrzejow32.htm

http://www.thorhauer-eisdorf.de/sm_polen/Jedrzejow/Jedrzejow2006/pages/jedrzejow33.htm

Z dobrych informacji - kolejka nadal prowadzi przejazdy specjalne, są zamówienia na następne, sprzyja temu doskonała pogoda. Jednocześnie by jeszcze bardziej ożywić ruch zadecydowano o promocyjnej obniżce cen dla wycieczek szkolnych o całe 100 zł!!! Przypomnieć wypada, iż chłodne ranki nie są takie straszne na kolejce - wagony posiadają ogrzewanie wodne zapewniające właściwy komfort podróży.
09.10.2006r -
Po latach tułaczki mamy wreszcie swoje własne, kolejkowe forum dyskusyjne, do którego ma się rozumieć serdecznie zapraszam!!! W temacie wczorajszego - wszystkie opisane służby i instytucje zostały powiadomione.
08.10.2006r -
Jak poinformował mnie kolega Andrzej jutro z samego rana zostanie złożone na Komendzie Powiatowej Policji w Pińczowie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa trwałego zniszczenia obiektu zabytkowego, ma zostać spisany protokół z miejsca zdarzenia, który następnie zostanie skierowany w trybie pilnym do Prokuratury i Konserwatora Zabytków. Ponadto o zajściu mają zostać powiadomione władze lokalne i wojewódzkie. W związku z przejęciem odcinka Umianowice - Sędziejowice od dwóch lat toczy się postępowanie, które z "niewiadomych" przyczyn nadal jest bezowocne... o sprawie będziemy informować na bieżąco!  
07.10.2006r -
Na szlak wyjechał dziś pociąg specjalny organizowany jak co roku przez Świętokrzyską Kolejkę Dojazdową dla Miłośników Kolei z całego świata. Prowadzony był parowozem Px48-1724, a w jego skład weszły zabytkowe wagony: osobowy 3Aw, świeżo odremontowana na wysoki połysk cysterna z melasą oraz wagon platforma. W dalszej części składu znalazła się również węglarka, wagon kryty oraz wagon brankard. Całość prezentowała się znakomicie w każdym szczególe! Powstał mały problem - w związku z bardzo dużą frekwencją brakło miejsc siedzących. Jednak wspólnie ustalono, że nikt nie będzie na to narzekał bo w przeciwnym razie dopinamy wagon rumuński, który popsuje całą estetykę. Zgodnie z tradycją zająć można było dowolne miejsce w dowolnym wagonie. Pogoda szczęśliwie nam dopisała, humory również - przynajmniej do czasu... Wszystkie fotostopy przebiegały w znakomitym tempie, przy doskonałej atmosferze stworzonej przez uczestników przejazdu za co bardzo dziękujemy. Dodatkową atrakcję przygotowali nam koledzy z LHSTeam. Już przy stacji Jasionna można było podziwiać przejeżdżający nieopodal skład "gagarinów" w podwójnej trakcji, zaś do krzyżowania doszło przy idealnym zgraniu czasowym pod wiaduktem nieopodal Wygody. Parowóz wymienił z przejeżdżającymi lokomotywami ST44 grzecznościowe sygnały, a wszyscy uczestnicy mieli nieplanowaną okazję do uwiecznienia tego niecodziennego zajścia. Do ponownego krzyżowania pociągów tym razem wąskotorowych miało dojść już w Umianowicach. Skład specjalny po trzech najazdach na mostach nadnidziańskich ulokował się na północnym żeberku trójkąta Umianowickiego, zaś od strony Pińczowa bogato okraszony sygnałami z wielkim szpunkiem wjechał pociąg specjalny prowadzony lokomotywą Lxd2-332 ręką samego prezesa Edwarda Choroszyńskiego! Znów była okazja do niepowtarzalnych fotek. Po zmianie czoła pociągu pińczowskiego otrzymaliśmy pozwolenie wjazdu na szlak bogoryjski - udaliśmy się do Hajdaszka. W Hajdaszku jednak czekała na nas przykra niespodzianka - mimo zapewnień wykonawcy remontu drogi Kije - Pińczów, przejazd w niej usytuowany został w ordynarny sposób zniszczony!!! Upalona została połowa głównej zwrotnicy stacji Hajdaszek stanowiącej głowicę wjazdową od strony Stawian Pińczowskich, mimo iż tuż obok znajdowały się śruby, iglica oraz cały jej mechanizm, w sześciu miejscach przecięto także palnikiem szyny. Widać, że w najmniejszym stopniu nie zadbano o to by przejazd później odtworzyć! Zniszczone elementy trafiły zaś prawdopodobnie od razu na złom. Świadkiem wszystkiego była cała grupa uczestników dzisiejszego przejazdu z całej polski, wśród których był również uznany przedstawiciel miłośników kolei z Niemiec, człowiek legenda Ulrich Thorhauer od lat opisujący polskie kolejki... daliśmy doskonały popis polskiej polityki faktów dokonanych, troski o zabytki i świadomości obywatelskiej!!! Pozostał WSTYD!!! 

Powyższe fotografie oraz całą ich galerię przygotował wspaniale prowadzący dzisiejszą imprezę kolega Dariusz.

W związku z brakiem możliwości wykonania oblotu składu na stacji Hajdaszek - do Umianowic wycofaliśmy skład, a następnie niemal niezwłocznie po cofnięciu na mosty ruszyliśmy do Pińczowa. Po kilku fotostopach byliśmy na stacji i po obrządzeniu parowozu, wykonaniu manewrów czekaliśmy na wolny tor do Umianowic. Po powrocie pociągu z Umianowic do Pińczowa i my ruszyliśmy w drogę powrotną do Jędrzejowa wykonując jeszcze parowozem oberka na trójkącie Umianowickim. Jazda powrotna była bardzo efektowna i dynamiczna w zapadającym zmroku, dlatego też w obawie o zdrowie uczestników kierownik pociągu na stacji w Motkowicach przesadził obsadę cysterny. Jeszcze wydarzył się mały incydent - ktoś zakręcił hamulec na jednym z wagonów towarowych w efekcie czego jeden wózek jechał ślizgiem. Na szczęście wagony nie były mocno obciążone, ale i tak nie wiadomo czy nie będzie w związku z tym konieczności obtaczania obręczy kół... Najważniejsze, że wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni, czego nie kryli po powrocie, niektórym zaś było bardzo ciężko rozstać się z kolejką i prawdopodobnie skorzystali z gościnności jędrzejowskiej stacji! My zaś udaliśmy się nieśpiesznie do Krakowa jeszcze raz kontemplując dzisiejsze przeżycia...
04.10.2006r -
Przygotowywane są wagony i parowóz, który pociągnie w sobotę skład ogólnodostępnego pociągu specjalnego. Pojadą w nim dwa odremontowane w tym roku wagony, a kto wie może i nawet trzy! Jeszcze tylko przez dwa dni można głosować na kolejkę w konkursie na najlepszy Produkt Turystyczny 2006 - serdecznie zapraszamy!!!
03.10.2006r -
Świeżo po posiedzeniu udziałowców kolejki można powiedzieć, że odbyło się ono w dobrej atmosferze. Zostało przyjęte sprawozdanie z działalności kolejki za pierwsze półrocze 2006. Jak poinformował mnie prezes Edward Choroszyński w dniu jutrzejszym planowane jest przywiezienie podkładów ofiarowanych kolejce przez LHS (Linia Hutnicza Szerokotorowa) z Sędziszowa. Dzięki temu uda się wreszcie odbudować mostek przed Stawianami zaś na początek listopada planowana jest jazda do samych Stawian Pińczowskich i to nie drezyną!!! Byłby to kolejny sukces kolejki w ostatnich latach i dalsza cześć strategii stopniowego rozwijania możliwości i poszerzania oferty turystycznej.
01.10.2006r - W dniu dzisiejszym na szlak wyjechał ostatni w tym roku, XXIII pociąg rozkładowy ŚKD. Jednym z pasażerów, który podróżował na trasie Pińczów - Jędrzejów był kolega Andrzej, który z tej okazji przygotował dla nas małą galerią, do odwiedzenia której zapraszam!!!