31.08.2006r - Decyzją dyrekcji kolejki w związku z dużym, wciąż wzrastającym zainteresowaniem pociągami rozkładowymi ich kursowanie przedłuża się do końca miesiąca września!!!
28.08.2006r -
Dziś w efekcie przeprowadzonych przez prezesa Edwarda Choroszyńskiego rozmów w związku z planowanym remontem odcinka drogi krajowej nr 766 Kije - Pińczów w Hajdaszku i perspektywy zlikwidowania przejazdu kolejki, a tym samym odcięcia jej od istniejącego szlaku do Rakowa Opatowskiego - miło jest mi poinformować, że odstąpiono od zaasfaltowania przejazdu. Jak dowiedziałem się w Jędrzejowie, projekt remontu drogi przewiduje teraz wykonanie jej niwelety do wysokości główek szyn!!!
27.08.2006r -
Po niedzielnym pociągu rozkładowym jesteśmy pełni dobrych wrażeń. Frekwencja dopisała, podróżowało dobrze ponad 100 osób, podobnie jak w zeszłym tygodniu. Odbył się krótki kurs dodatkowy pociągu na trasie Pińczów - Umianowice - Pińczów. Na stacji w Pińczowie wymalowane zostały już trzy wagony stacjonujące na żeberku równoległym do ulicy 3 maja. Jeszcze tylko na ramont oczekuje wagon platforma. Po mieście zaś krążą plotki o przeznaczeniu poszczególnych wagonów :) W Umianowicach powstał problem, gdyż zabrakło prądu. Uszkodzeniu uległ "nowy" transformator wn, wymieniony w miejsce skradzionego jakiś czas temu ze słupa trakcyjnego. Po oględzinach okazało się, że "nowy" transformator posiada już sporą historię za sobą - pochodzi z czasów elektryfikacji z 1952 roku! Na szczęście zasilanie układów bufetu i radiowęzła zapewnia mały agregat prądowy - Honda, która niedawno przeszła naprawę. Trwają ciągłe prace przy mostach kolejki, które wymagają stałej troski od jędrzejowskich kolejarzy. Wymieniane są zużyte elementy, ustawiane nowe oznakowanie, konserwowane są belki i dźwigary. Na specjalne życzenie wycieczki miłośników z Niemiec, którzy pragnęli dotrzeć do Hajdaszka, przyspieszone zostały prace nad wzmocnieniem zachodniego przyczółka mostka przed Hajdaszkiem. Uległ on nadwątleniu w efekcie przeprowadzanych w sąsiedztwie prac melioracyjnych. W związku z powyższym Hajdaszek jest już osiągalny, ale to nie jest teraz najważniejsze - jak poinformował nas prezes kolejki, zamierza on dotrzeć 17 września do Stawian Pińczowskich!!! Plan robót będzie nieco napięty - wszystko praktycznie zależy od tego, czy uda się odnaleźć w mule naniesionym przez rzeczkę obydwie belki mostowe. Jeśli tak to w sobotę 9 września przeprowadzone zostaną kompleksowe prace przy odbudowie mostka - potrzebna będzie każda para rąk!!! Jeśli zatem wszystko dobrze pójdzie to tradycyjny, specjalny pociąg jesienny być może dotrze do samych Stawian!!! Układ stacyjny jest już przygotowany do przyjęcia pociągu podobnie jak i trójkąt. Potrzebne będzie jeszcze solidne koszenie szlaku. Niestety doszła jeszcze jedna przeszkoda - wykonawca wodociągu do Umianowic podkopał torowisko kolejki zaraz za przejazdem przez drogę 766 by ułożyć rury. Uszkodzeniu uległo podtorze, podkłady nie trzymają się szyn, a wszystko się zapada. Nic dziwnego skoro wybrany tłuczeń został zastąpiony piaskiem. Gotowe są już również plansze z reklamą kolejki, które mają zostać rozmieszczone przy wszystkich wlotach do Jędrzejowa - część już znalazła się na swoim miejscu!

Zapraszam również do doskanałej, malowniczej galerii kolegi Dariusza - czyli dlaczego Naczelnik zgolił wąsy?

26.08.2006r - Dziś kolega Andrzej i dwóch Piotrów zabrali się za remont przetoczonego na halę lokomotywowni wagonu towarowego krytego. Zgodnie z planem na jego bazie ma powstać bufet dla składu stacjonującego aktualnie w Pińczowie, umożliwiający przygotowywanie ciepłych posiłków dla turystów przemierzających szlak kolejki Pińczów - Umianowice - Pińczów krótkim pociągiem. Zapraszam do galerii przygotowanej przez kolegę Andrzeja!

25.08.2006r - Smutne nowiny na koniec wakacji - jak poinformowało mnie dobrze poinformowane źródło, drogowcy przymierzający się do remontu odcinka drogi Kije - Pińczów otrzymali od dyrekcji w Chełmie, będącej ciągle właścicielem nie przejętych odcinków kolejki, zgodę na zaasfaltowanie przejazdu za Hajdaszkiem. Nie uwzględniono podczas jej wydawania, że ciagle toczy się postępowanie mające na celu przejecie od PKP odcinka do Sędziejowic przez gminę Kije!!!
10.08.2006r -
Jak poinformowano mnie - zostało utworzone specjalne subkonto, na które mają spłynąć środki wyasygnowane przez Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków na malowanie zabytkowych wagonów znajdujących się na jędrzejowskiej stacji. Wracając do tematu jazdy drezynowej z 22.07.2006 i do przeszkody za Sędziejowicami - kolega Mietek dotarł do właściciela sadu, który wyrzucał gałęzie na tor kolejki. Tłumaczył on, że myślał - tędy już nic nie pojedzie. Jednak kiedy dowiedział się o naszych planach zadeklarował, iż w najbliższym czasie uprzątnie wszystko z torów!!! Tak, że szacunek dla miłego pana za chęć współpracy i dla kolegi Mietka za odwagę! W związku z powyższym w najbliższych planach mamy start z Sędziejowic i jazdę dokąd się da :)
06.08.2006r -
Dzisiejszy pociąg rozkładowy pobił frekwencją poprzedni o całe 4 osoby - łącznie podróżowało ich z nami 124 !!! Z Pińczowa pojechał również krótki pociąg do Umianowic. Zamawiane są już terminy przejazdów pociągów specjalnych we wrześniu - pierwsi byli miłośnicy kolejki z Niemiec, którzy pojadą prawdopodobnie składem mieszanym towarowo - osobowym retro!!! Zapraszamy zatem do rezerwowania pociągów, gdyż może okazać się, że kolejka nie będzie w stanie taborowo odpowiedzieć na zapotrzebowanie w danym dniu. A oto galeria Dariusza z tego przejazdu:

03.08.2006r - W dniu jutrzejszym na stację Jędrzejów Wąski zawitać ma Telewizja Polska PR3, która będzie przygotowywać materiał o Jędrzejowie ze szczególnym uwzględnieniem kolejki jako największej atrakcji turystycznej regionu! O terminie emisji mam nadzieję, że się dowiemy :)