29.09.2006r - Przeżyjmy to jeszcze raz - czyli na życzenie dyrekcji pełna galeria fotograficzna z 90-lecia przygotowana przez kolegę Darka.

28.09.2006r - Kolega Dariusz przygotował roboczy plan przejazdu specjalnego - czekamy na pomysły i sugestie! Polecamy:

Paweł Korcz
"Atlas wąskotorówek"
184 strony
format: 105x148mm
oprawa: miękka foliowana, papier kredowy, kolorowe ilustracje,
Atlas wąskotorówek to najnowsze wydawnictwo Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych. Jest kolejną pozycją wydawniczą z cyklu altasów kieszonkowych; dotyczas ukazały się atlasy: parowozów, lokomotyw, tramwajów. Atlas jest autorstwa Pawła Korcza. Posiada 184 strony. Opisane są w nim wszystkie powojenne kolejki wąskotorowe PKP oraz obecnie funkcjonujące koleje parkowe i leśne. Poza tym omówiono także podstawowe obecnie lokomotywy, wagony pasażerskie i motorowe kursujące na polskich wąskotorówkach. Do tego w atlasie zamieszczono krótki rys historyczny, zasady oznaczania taboru wąskotorowego, opis podstawowych rodzajów kolejek pod względem ich przeznaczenia. Wszystko ilustrowane kolorowymi zdjęciami.

Zapraszamy do zakupu!!!

27.09.2006r - Na stacji w Jędrzejowie ostro do przodu posuwają się prace przy remoncie wagonów - pługa odśnieżnego, wagonu krytego. Oczyszczane jest obramowanie, wymieniane deski, poprawiane i uszczelniane dachy, uzupełniane braki, które zaginęły przez lata postoju na stacji, uruchamiane mechanizmy pługa. Przeglądana jest również przed sobotnią jazdą cysterna wąskotorowa spawana. Zamówione są pociagi specjalne zarówno na czwartek jak i piątek - w sobotę zaś pojadą dwa pociągi specjalne, a w niedzielę kolejny rozkładowy korzystając z przepięknej pogody i niebywale urokliwych o tej porze roku nadnidziańskich plenerach! Zapraszam jednocześnie do galerii kolegi Andrzeja, dokumentującej przebieg obchodów 90-lecia kolejki z perspektywy uczestnika!!!

24.09.2006r - Planowany jako ostatni w tym roku niedzielny pociąg rozkładowy, cieszył się tak dużym zainteresowaniem przy przepięknej pogodzie, że zdecydowano - kolejka za tydzień znów wyruszy na szlak z nieplanowanym XXIII pociągiem rozkładowym, na który serdecznie zapraszamy!!! Tej niedzieli pociągiem podróżowali pasażerowie zarówno z Jędrzejowa do Pińczowa, odbył się krótki pociąg do Umianowic ze sporą grupą turystów z Pińczowa, wyruszyła również obładowana lokomotywa do Hajdaszka!!! Nie brakuje zamówień na pociągi specjalne, nawet w sobotę 7.X. podczas specjalnego przejazdu dla miłośników zaplanowane jest krzyżowanie z pociągiem na zamówienie!!! W piątek 22.09 zgodnie z zapowiedzią został wyemitowany na satelitarnej telewizji Polonia program "Regionalia" w całości dotyczący kolejki, w którym doskonały występ dał kolega Darek i kierownik pociągu Jan Lechowicz. Program został zarejestrowany przez Dariusza i po kompresji zawita w całości na naszą stronę około czwartku 28.09. A póki co zapraszam do kolejnej, wyśmienitej kolejowej galerii Darka:

 19.09.2006r - Na odmianę obszerna galeria kolegi Dariusza z nieco innych terenów, choć również wąskotorowych :) Serdecznie zapraszam!!!

18.09.2006r - Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż rozpoczęło się internetowe głosowanie w konkursie "Najlepszy Produkt Turystyczny 2006" organizowanym przez Polską Organizację Turystyczną!!! Zgłoszenie naszej kolejki przeszło pozytywnie weryfikację i jako jedno ze 112 z Polski i 11 z województwa świętokrzyskiego znalazło się na liście kandydatów. Zwyciężca otrzyma Certyfikat Markowego Produktu Turystycznego!!! Zatem jeśli Państwo uważają, iż nasza 90-latka jest godna takiego miana...

UWAGA, UWAGA, Zapraszamy do głosowania w konkursie internetowym "Najlepszy Produkt Turystyczny 2006". Zwyciężca otrzyma Certyfikat Markowego Produktu Turystycznego POT . Liczymy na Wasze głosy:
http://pot.gov.pl/bptDevelop/glosuj/?nazwa=&wojewodztwoid=26&kategoriaid=0 - Kolejka wąskotorowa "CIUCHCIA EXPRES PONIDZIE"

Konkurs będzie trwał do 6 października!!!

12.09.2006r - Kończą się już powoli wolne terminy jazd pociągów specjalnych we wrześniu, zainteresowanie przejazdami ciagle wzrasta, a jako że zapowiadana jest długa piękna jesień - jeszcze wszystko przed nami - szczególnie, że wzmocniony dział marketingu kolejki działa coraz prężniej! Przygotowania do zimy również w toku - w remoncie znajduje się zabytkowy pług typu Bjorke. Zatem jeśli tylko zainteresowanie przejazdami zimowymi będzie wystarczające może uda się utrzymać przejezdność szlaków kolejki przez cały sezon!!! A wtedy kto wie - może jak przed laty w przypadku wzmożonych opadów śniegu kolejka okaże się jedynym środkiem komunikacji na Ponidziu?? Póki co jednak tradycyjnie:

Zapraszamy na przejazd składem historycznym towarowo - osobowym na Świętokrzyskiej Kolejce Dojazdowej.

Miejsce: Stacja Jędrzejów Wąskotorowa ul. Dojazd 1 tel. 041 386 22 55

- Impreza odbędzie się w sobotę 7 października 2006 r.
- Trasa: Jędrzejów – Hajdaszek - Pińczów - Jędrzejów.
- Obsługa trakcyjna: parowóz Px48 1724 lub Lxd2 258 (za moment podam dokładną informację od Prezesa ŚwKD, czy będzie mógł jechać parowóz)
- Skład wagonów: 3Aw, brankard, cysterna, platforma, węglarka, kryty.
- Ceny biletów: bilet normalny 30 zł, bilet dla uczestników, którzy przedstawią oryginalny bilet z poprzedniej imprezy w październiku ’05 lub ostatniej w czerwcu ‘06- 25 zł
.

Godzina odjazdu: 10.15 Planowana godzina powrotu: w granicach 18-19.

Skomunikowania PKP:

Kielce 08:38 - Jędrzejów 09:07
Katowice 06:20 - Jędrzejów 09:11
Kraków Płaszów 05:58 - Kraków Główny 06:20 - Jędrzejów 07:39
Warszawa Wschodnia 04:44 - Warszawa Centralna 04:57 - Warszawa Zachodnia 05:03 - Jędrzejów 08:48
Kraków Płaszów 08:17 - Kraków Główny 08:39 - Jędrzejów 09:59

11.09.2006r - XX pociąg rozkładowy, który wyjechał na szlak w niedzielę 10 września możemy przeżyć dzięki koledze Darkowi, który skrupulatnie i drobiazgowo wszystko zarejestrował. Zapraszam do niemal 300-zdjęciowej galerii autorstwa Darka!

Niespodzianką dla wszystkich była wizyta satelitarnej TV Polonia, która nagrała obszerny reportaż z przejazdu kolejki, ze stacji w Jędrzejowie, Umianowicach oraz wywiad z kolegą Dariuszem!!! Całość zostanie wyemitowana na cały świat co najmniej trzykrotnie w programie Regionalia! Zgodnie z opisem programu - Magazyn poświęcony promocji Polski. Jego tematem jest szeroko rozumiana kultura tworzona przez ludzi żyjących poza wielkimi aglomeracjami miejskimi. Odbył się pociąg "krótki" z Pińczowa do Umianowic, na specjalne życzenie pasażerów pojechała również pełna lokomotywa do Hajdaszka, który niestety wymaga pilnej interwencji kosiarzy :) Na stacji w Pińczowie wyremontowano dachy stacjonującego tam taboru zabytkowego, zbliżając się powoli do końca remontu ekspozycji!
05.09.2006r -
Trwają nadal rozmowy na temat przejęcia pozostałych odcinków kolejki, przeniosły się one również do Pińczowa, jako że brany pod uwagę jest również szlak do Wiślicy. Frekwencja ostatniego pociągu wakacyjnego nieco opadła, ale nie ma co się dziwić, skoro odbył się on tuż przed rozpoczęciem roku. Lecz nie ma co narzekać - wczoraj z kolejką podróżowało niemal 80 osób!!! Zgodnie z zarządzeniem pociągi rozkładowe będą kursować do końca miesiąca. Planowany jest także termin pociągu specjalnego dla Miłośników Kolei, wstępnie brany po uwagę jest dzień 7 pażdziernika. W dniu dzisiejszym kolejka została zgłoszona do głosowania internetowego Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny 2006 - głosowanie zostanie udostępnione na stronie www.pot.gov.pl w okresie 18 września - 6 października. Zapraszamy do głosowania!!!
03.09.2006r -
Po wczorajszej wizycie w Jędrzejowie mam do przekazania kilka dobrych nowin!!! Finalizowana jest sprawa formalności koniecznych dla pozyskania środków na remont zabytkowych budynków kuźni i odlewni. Załatwione zostało już pozwolenie na budowę wymagane do rozpoczęcia prac remontowych, trwają przygotowania do rozpisania przetargu, który ma wyłonić wykonawcę. Remont dotyczyć ma dachu, elewacji oraz przystosowania powyższych budynków dla celów ekspozycyjnych tworzonego muzeum techniki na terenie jędrzejowskiej stacji. Będzie również możliwość prezentacji rekonstrukcji pracy zarówno kuźni jak i odlewni, własnoręcznego wykonywania pamiątek w oparciu o sprzęt pozostały w budynkach. Jednocześnie będą one spełniać nadal swe pierwotne funkcje przy utrzymaniu taboru. Cały czas w toku jest również postępowanie, celem którego ma być uzyskanie przez Stowarzyszenie statusu instytucji użyteczności publicznej. 

Wczoraj na terenie stacji Jędrzejów Wąski trwała rywalizacja krótkofalowców z Krakowa, Jędrzejowa i Kielc z kolegami za całego świata w nawiązywaniu łączności. Jako, że nie udało się uruchomić fabrycznej anteny, sporządzono na poczekaniu antenę prowizoryczną rozwieszoną pomiędzy skrajnymi wagonami kolejki stojącej na peronie. Ku zaskoczeniu wszystkich antena po zestrojeniu okazała się przewyższać parametrami fabryczną!!! Zainteresowanie kolejkową stacją okolicznościową było ogromne - porównując 80 łączności zrealizowanych w zeszłym roku w tym roku sukces - tylko między godziną 17 a 19, nawiązano ponad 300 ogólnoświatowych łączności!!! Zapraszam do galerii uczestniczącego w całym zajściu kolegi Andrzeja!

Trwa remont i modernizacja węzła ciepłowniczego w biurowcu kolejki, mający zapewnić wymierne oszczędności podczas zbliżającego się sezonu zimowego. Przy okazji odnawiane są podziemia i piwnice budynku. W najbliższym numerze kuriera PKP ma się ukazać artykuł dotyczący kolejki! Na konferencji w Zabrzu dotyczącej zabytków techniki, kolejka ma być jednym z reprezentantów regionu świętokrzystkiego, a to za sprawą Regionalnej Organizacji Turystycznej! 

UWAGA: Kolejka ma zostać zgłoszona do konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny roku. O rozpoczęciu głosowania internautów będziemy informować na bieżąco.

Na koniec zaś miło mi poinformować, że mają zostać odremontowane w wagonach rumuńskich wszystkie WC-kąciki. Zakupiono już nowe muszle, sedesy, bardziej apetyczne ma być też otoczenie :)) Mam nadzieję, że ta zmiana nie zrazi kolejkowych tradycjonalistów.