27.04.2007r - Jak poinformowała mnie dyrekcja kolejki w niedzielę pierwszy raz, w porozumieniu z lokalnymi przewoźnikami, zostanie wykorzystana możliwość dojazdu za pośrednictwem KKA na samą stację kolejki w Pińczowie! Kolejkowa Komunikacja Autobusowa uruchamia specjalnie dla Was na początek dwie linie: 

Po powrocie z przejazdu kolejką na ognisko i zabawę do Umianowic, obydwa busy będą czekać na pasażerów w Pińczowie i o 14:30 wrócą odpowiednio do Kielc i do Buska Zdroju.

Stawki za przejazdy obiema liniami na podstawie cenników lokalnych przewoźników nie łączą się z kosztem przejazdu kolejki (na trasie Pińczów - Umianowice - Pińczów bilet normalny jest w cenie 10 PLN, ulgowy 6 PLN)

Serdecznie zapraszamy oczywiście na przejazd całą aktualną trasą kolejki: Jędrzejów Wąski - Umianowice - Pińczów. Odjazd ze stacji w Jędrzejowie o godzinie 10.00, powrót około 18.00

23.04.2007r - Natchniony być może pomysłem kolegi Andrzeja Kuszaka Dariusz postanowił w chwili wolnego czasu zrobić pokaz slajdów ze wspaniałego dokumentu jaki ofiarował nam Andrzej Mastalerz, a mianowicie - dokumentacji VHS ostatniego pociągu specjalnego na trasie Jędrzejów Wąski - Kazimierza - Skalmierz (docelowo, ale już poza filmem do Kocmyrzowa), z którego klipy są już od jakiegoś czasu dostępne na stronie właśnie w galerii Andrzeja. Jakość być może jest i bardzo mizerna, ale tu nie o to chodzi (w każdym razie będziemy pracować nad jej poprawą). Zresztą oceńcie sami - te chwile już nie wrócą... zapraszam!

Jednocześnie ponawiam apel do uczestniczących w tych przejazdach miłośników, robiących jak widać na filmie nieprzebraną ilość fantastycznych materiałów - nie upajajcie się dalej swoim poczuciem posiadania - podzielcie się z innymi tym dobrem. Być może to co zostanie opublikowane na tej stronie pod Waszym imieniem i nazwiskiem, w Waszej galerii, będzie jedynym śladem Waszego uczestnictwa i zainteresowań jakie przejawialiście na tym ziemskim padole... Telegraficznym skrótem: nie sęp - ze sobą tego nie weźmiesz... A szkoda żeby po przetworzeniu stanowiło to w najlepszym przypadku dobro jednorazowo spławialne!


22.04.2007r -
Odbyliśmy z Dariuszem dziś nieplanowną przejażdżkę, której celem głównym były Młodzawy. Korzystając z pięknej pogody zawitaliśmy jeszcze w kilka miejsc, które jak dotąd stanowiły dla nas białe plamy na szlaku kolejki. Zwiedziliśmy odcinek z serpentynami między Zieloną a Biurkowem, folwark (pgr) w Solcu Biskupim, bocznicę od przystanku Topola do majątku Kobylniki, stację Skalbmierz, słynny "Ogród na rozstajach" i wreszcie wycinkę w Młodzawach. Istotnie, jak meldował kolega Mietek widać, że coś się tu dzieje. Jadąc od Młodzaw gdzieniegdzie widać kupki obciętych gałązek sosnowych i pojedyńcze konkretniejsze położone drzewka - jakby ktoś dopiero testował jak to będzie szło. Natomiast cała roślinność jest wytępiona bliżej Pińczowa, zaś na skraju lasu nawet jest już nawet posprzątany, gotowy do jazdy tor! Niestety mostkiem w Skrzypiowie nadal nikt nie chce się zająć... Jak dobrze pójdzie i roboty nie stracą swojego tempa to być może na początku wakacji uda się przejechać drezyną na odcinku Skrzypiów most - Młodzawy łąki - odcinek, na którym nam zależy w przypadku obsługi ruchu do "Ogrodu na rozstajach", który jak się również okazało nawet poza sezonem cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Więcej w galerii, która jeśli nie dziś to... pojutrze ;)  
21.04.2007r -
Jak poinformowała mnie dyrekcja kolejki w dniu dzisiejszym na szlaku pracowali strażacy OSP Pińczów, którzy oczyszczali z drzewek i krzaków skrajnię odcinka Umianowice - Pińczów. Specjalnie dla nich została oddelegowana z Jędrzejowa drezyna, którą dojechali na miejsce pracy!
19.04.2007r - Dziś dostałem telefon od kolegi Mietka Ryby, który przemieszczał się na trasie Wiślica - Pińczów. Jak mnie poinformował rozpoczęła się wycinka krzaków i drzew rosnących w skrajni na początkowym (ok 600m) odcinku lasu od strony Skrzypiowa, na trasie Pińczów - Młodzawy! Wszystko co rośnie na podtorzu jest ucinane przy samej ziemii. Cieszy nas ta inicjatywa - miejmy nadzieję, że będzie miała ciąg dalszy...
18.04.2007r -
Za mailem otrzymanym od kolegi Andrzej Kuszaka urocza fotka: 

Tym razem z 2005 roku jest to kadr z filmu jaki nakreciłem ale wydaje mi 
się że widac tu naszą kolejke w pełnej okazałości, wydawac by sie mogło 
że mknie jak ekspres (nazwa ekspres ponidzia chyba nie bez pomyłki 
została nadana)

15.04.2007r - I stało się - na szlak wyjechał wczoraj pierwszy pociąg rozkładowy 2007. Nie pojechał on co prawda, jak to wcześniej zapowiadała dyrekcja, w podwójnej trakcji, gdyż mimo wysiłków ekipy jędrzejowskiej nie udało się do końca wyciąć krzaków. Mogłyby one zagrozić świeżemu lakierowi lokomotywy Lxd2-332, a faktycznie szkoda by było...

Jednak na specjalne życzenie miłośników, którzy przyjechali tutaj specjalnie po to by uwiecznić nowe malowanie lokomotywy - została ona wyholowana z hali lokomotywowni. Po zapowiedzianym wcześniej małym opóźnieniu wyruszyliśmy. Osoby, które miały przyjechać pociągiem z Katowic osobiście dowiózł naczelnik na przejazd za obwodnicą. Wszystko to uwiecznił kolega Andrzej w swej galerii.

Pojechaliśmy dalej przecierając pierwszy raz w tym roku szlak do Pińczowa. Niestety rozpoczął się już przykry proceder wypalania traw na Ponidziu. Byliśmy świadkami kilku większych pożarów, na szczęście żaden z nich nie dosięgnął mostów kolejki. W Pińczowie po przeformowaniu składu ruszyliśmy krótkim pociągiem do Umianowic. Przez całą drogę towarzyszył nam Pan Robert - maszynista Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej, który prowadził krótki pociąg z Pińczowa do Umianowic oraz powrotny do Jędrzejowa. Zapraszam do galerii:

12.04.2007r - Powoli rozkręca się sezon na kolejce. Na szlak wyruszyło już parę pociągów, przyszła również pora na inaugurację pociągów rozkładowych. Ma ona nastąpić szybciej niż przypuszczaliśmy bo już w tą niedziele dodatkowym pociągiem rozkładowym! Pojedziemy podwójną trakcją do Pińczowa z dwiema lokomotywami Lxd2 na czele, ciągnąc podwójny skład. Lokomotywa Lxd2-258 ma tradycyjne czerwone barwy, natomiast lokomotywa Lxd2-332 została przemalowana na barwy oryginalne, czyli takie w jakich została sprowadzona do naszego kraju. W Pińczowie odbędą się manewry celem przeformowania i pozostawienia tam do końca sezonu krótkiego składu obsługującego trasę Pińczów - Umianowice - Hajdaszek. Do Jędrzejowa zaś powrócimy pociągiem ciągniętym lokomotywą Lxd2-258 oczywiście po tradycyjnym ognisku i zabawie w Umianowicach, a kto wie może i kursem lokomotywą do Hajdaszka. Już zapowiedziała się także grupa z Buska na krótki pociąg do Umianowic z Pińczowa. Odjazd ze stacji Jędrzejów Wąski również może ulec niewielkiemu opóźnieniu na prośbę grupy dojeżdżającej z Katowic. Serdecznie zapraszamy, pogoda zapowiada się doskonała - 19 °C brak opadów i zachmurzenia - zresztą sprawdźcie sami !!!

Zaś dziś pełną siłą wyjechali jędrzejowscy kolejarze walczyć z krzakami na szlaku.
Jeśli chodzi o tematy historyczne, na naszym forum w kategorii odcinków nieistniejących i dalej linii Koprzywnica - Ciszyca - Tarnobrzeg pojawił się bardzo ciekawy artykuł z Tygodnika Nadwiślańskiego, który przesłał kolega Łukasz tropiący całą sprawę w terenie.