15.01.2008r - Jak poinformowano mnie w Jędrzejowie, pieniążki z przejazdu niezwłocznie wpłynęły do jędrzejowskiego sztabu WOŚP, zatem podsumowując w tym roku kolejka wsparła Orkiestrę kwotą 920 zł czyli i tak znacznie lepiej niż rok temu i całkiem nieźle jeśli spojrzeć, że w całym Jędrzejowie zebrano rekordowo ponad 44 tys. Dziękujemy mediom, na łamach których zagościła kolejka, a szczególnie Echu Dnia, Radio Kielce, TVP3 Oddział Kielce.
ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 14 stycznia 2008 godz. 08:54
WOŚP w regionie

16. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami. W niedzielę od rana z minuty na minutę na kieleckich ulicach przybywało ludzi dobrej woli. O godzinie 20:00 całą Polskę połączyło „Światełko do nieba”.

W Kielcach największe tłumy zgromadziły się późnym popołudniem przy głównej scenie, przy ul. Sienkiewicza. Wszyscy mieli jeden cel – pomóc dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi. Kieleccy wolontariusze po raz kolejny odnieśli ogromny sukces. Wieczorem w Kieleckim Centrum Kultury odbył się także specjalny koncert z udziałem zespołu Raz Dwa Trzy. Podczas tego spotkania odbyła się kolejna licytacja. O godzinie 20 wolontariuszy i ludzi dobrej woli połączyło „Światełko do nieba”.

W Jędrzejowie w akcję Jurka Owsiaka włączyła się Świętokrzyska Kolej Wąskotorowa. W podróż zabytkową ciuchcią można było wybrać się już za 10 zł. W taką wielkoorkiestrową podróż ciuchcia Ponidzie wybrała się już po raz drugi. Cały dochód z biletów zostanie przekazany oczywiście na rzecz akcji Owsiaka.

We Włoszczowie pieniądze były zbierane m.in. podczas trwającego cały dzień turnieju tenisa stołowego. W Domu Kultury odbyła się także aukcja połączona z koncertem. Fantów do wylicytowania było ponad trzydzieści. Na ulicach miasta zrobiło się kolorowo od wolontariuszy z puszkami.

W Busku Zdroju na ulice wyszło stu wolontariuszy. Choć do ich puszek trafiały zwykle monety, to wszyscy liczą na to, że uda im się uzbierać pokaźną sumę. W Busku orkiestra grała od soboty. Pieniądze na dzieci z problemami laryngologicznymi zbierali także mieszkańcy Suchedniowa. Nie zabrakło licytacji i koncertów. Wielkie granie było niemal w każdym zakątku naszego województwa.

piotrekp

Źródło strona internetowa TVP3 oddział Kielce http://ww6.tvp.pl/1494,20080114638041.strona
14.01.2008r -
W dniu dzisiejszym zakończyła się aukcja pociągu dla 100 osób przekazanego przez Zarząd Kolejki na rzecz WOŚP. Siedmiu licytującym osobom udało się podbić cenę ze 100 do 710 złotych, aukcja została wyróżniona przez użytkowników allegro, serwis odnotował 4815 wejść na stronę z aukcją kolejki!!! Cieszy nas duże zainteresowanie jak na drugi start kolejki w Orkiestrze i liczymy, że za rok będzie jeszcze lepiej! Pojawiły się również na naszym forum pierwsze komentarze wczorajszego przejazdu, że pozwolę sobie zacytować kolegę Piotra:
2008-01-14 23:52:56 | URL: #
    Przejazd 13 stycznia bardzo sympatyczny. Jak stwierdził Roman, "w dzisiejszych czasach każde rozpalenie parowozu to wielkie święto". Pogoda pomimo niezbyt pozytywnych zapowiedzi szybko się wyklarowała. Dla mnie każda podróż jędrzejowską kolejką jest przeżyciem mistycznym. Px hulał tylko w samym Jędrzejowie w parku były problemy spowodowane przez błoto na szynach i trzeba było posypywać główki szyn piaskiem. Urok stacji Jasionna, Motkowice i samych położonych wśród rozlewisk Nidy Umianowic jest niepowtarzalny. W kolejce drzemie ogromny potencjał wdzięku. Przy okazji zobaczcie co przypadkowo znalazłem w sieci. Relikty obwałowań tego tajemniczego grodu są niemal styczne do torowiska kolejki tuż przed Umianowicami, zresztą to miejsce fotostopu podczas przejazdów specjalnych:
http://www.pzb.pl/grodzisko01.htm
Taka inicjatywa byłaby z pewnością wielką szansą dla JKD.

Pozdrawiam serdecznie

Piotr Skucha

13.01.2008r - I stało się, na szlak do Umianowic wyjechał dziś pociąg specjalny z okazji XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Malowniczy skład zabytkowych wagonów z parowozem doskonale prezentował się pośród nadnidziańskich plenerów nawet mimo niezbyt udanej początkowo pogody. Ale nie było na co narzekać. Frekwencja, mimo iż znacznie poniżej oczekiwań była i tak lepsza niż zeszłoroczna. Wydano 21 specjalnie przygotowanych na ten cel okolicznościowych biletów, z których dochód w całości przeznaczono na rzecz orkiestry - kolejka poniosła sama koszty uruchomienia pociągu, a jej pracownicy przerwali na tę okazję swe urlopy. Pociąg szczęśliwie wrócił z Umianowic do Jędrzejowa, a uroczej uczestniczce przejazdu, która go doprowadziła wraz z maszynistą Krzysztofem wręczony został Certyfikat Honorowego Maszynisty ŚKD. W przejeździe uczestniczyła Telewizja Polska, Radio Kielce i Echo Dnia. Zaś w wieczornej Kronice Świętokrzyskiej wyemitowano materiał z Jędrzejowa właśnie z kolejki. Udało mi się zrobić kilka fotek z trasy, natomiast kolega Andrzej uwiecznił powrót pociągu do stacji Jędrzejów Wąski.

12.01.2008r - Jako, że do końca nie była znana obsługa trakcyjna i skład podaję najświeższe wieści z frontu:

Po kontakcie z Jędrzejowem na chwilę obecną (15:00) mogę powiedzieć, że wraca już szczęśliwie wycieczka z parowozem ze Stawian Pińczowskich, zatem jutro zobaczymy go na czele składu. W jego skład w zależności od ilości osób wejdzie zielona klasa 3Aw, bufet, brankard z generatorem - wagony ogrzewane!!! W przypadku zainteresowania powyżej 50 osób dopięta zostanie klasa rumuńska, która już czeka na torze 3a stacji Jędrzejów Wąski. Przejazd extra do Stawian Pińczowskich z fotostopami jest jak najbardziej możliwy na życzenie uczestników gotowych zrobić między sobą powszechną zrzutę w wysokości do ustalenia na miejscu. W tym przypadku do Stawian pojedzie Px48-1724 z zielonym wagonem 3Aw, bufet z agregatem pozostanie w Umianowicach do dyspozycji gości, chyba że wszyscy będą chcieli pędzić do Stawian.
Pozostaje zamówić śnieg...

PS
Ewentualny przejazd do Stawian będzie traktowany jako pociąg dodatkowy, z którego wpływy przeznaczone zostaną na zakup środków pędnych i smarnych do parowozu.
10.01.2008r -
Miło mi zakomunikować, że po dobrej inauguracji jaką będzie sobotni pociąg do Stawian są już zamówienia na 3 kolejne pociągi na maj - wszystkie od gości zza granicy! Pierwszy pojedzie z grupą turystów z Niemiec do Pińczowa, drugi również z Niemcami został zamówiony na przejazd do... Stawian Pińczowskich, kolejny pociąg został wynajęty przez grupę z Czech i uda się... znowu do Stawian Pińczowskich! Wszystkie trzy pociągi poprowadzi parowóz zaś w składzie znajdą się wyłącznie wagony historyczne. I tu nasuwa mi się skojarzenie z prominentnymi wypowiedziami o bezsensowności przedłużania szlaku kolejki jakie padały w sezonie ogórkowym w minionym 2007 roku. Należy pracować w kierunku rozszerzania oferty kolejki, by nie była ona jednorazową atrakcją dla przeciętnego turysty! A póki co widać, że do maja należy przygotować do ekspozycji ładownię Stawiany Pińczowskie, która jest olbrzymią atrakcją dla gości zza granicy, tak by mogła wzbudzić zainteresowanie już odwiedzających i ściągnąć kolejne grupy.

Natomiast w Jędrzejowie robota wre, trwają przygotowania do weekendowych przejazdów. Sprawdzona została już przejezdność szlaku, parowóz przechodzi przegląd, uzupełniane są środki smarne, przeprowadzane regulacje, docierane zawory. Zaś Naczelnik Edward Choroszyński ma w zanadrzu kolejne dobre wieści, ale nie chce ich jeszcze zdradzić - jak mówi: "wszystko w swoim czasie" :)

Zaniepokoiła mnie natomiast wiadomość na stronie www.pinczow.com dotycząca planowango budżetu Pińczowa na rok 2008, w którym oto znajduje się następujący tekst:

Wykaz zadań inwestycyjnych na 2008 rok ujętych w planie wieloletnim 2008 – 2010:

- Budowa ulicy Grodziskowej wraz z łącznikiem do ul. Grunwaldzkiej w Pińczowie - projekt i wykonanie 2006-2008
- Budowa ścieżki rowerowej przebiegającej przez tereny gmin: Busko-Zdrój, Wiślica i Pińczów - po śladach torów kolejowych - wspólna realizacja 2008-2009
- Budowa ulicy Przemysłowej - projekt i wykonawstwo 2006-2009
Dlaczego w miejsce możliwego pozyskania środków na odbudowę braków w infrastrukturze kolejowej i wznowienie ruchu pozyskuje się takowe na jej nieodwracalną dezintegracje. Zawsze jak dotąd tłumaczono to tym, że nie ma aktów własności i nic dla kolejki nie da się zrobić w oparciu o UE. Teraz jak widać się da, to działa się w zupełnie odmiennym kierunku i zaczyna się od rozbiórki. Zamiast priorytetowo pozyskać pieniądze na odcinek eksploatowany, by go w pełni rozwinąć i wykorzystać - skupia się całą uwagę na odcinku nieeksploatowanym by go zwinąć i pozbyć się raz na zawsze, unikając możliwości reaktywacji ruchu za kilka lat, kiedy zajdzie taka potrzeba. Przecież ścieżka rowerowa może prowadzić równolegle do toru, a istniejący tor nie wymaga ponoszenia żadnych kosztów na utrzymanie. Zresztą temat był wałkowany wielokrotnie, niestety na nikim nie zrobiło to wrażenia, a dużo bardziej atrakcyjna ścieżka rowerowa mogłaby powstać po serpentynach pińczowskich do Hajdaszka / Kijów - Gołuchów i ciekawe czemu w tym kierunku nic się nie robi? Jak można się zastanawiać nad realnością uruchomienia na dzień dzisiejszy całego odcinka, szczególnie przy braku zainteresowania tematem gmin Złota i Wiślica (tu "brak zainteresowania" to łagodny termin) to myślę, że choćby odcinek do Młodzaw i "Ogrodu na rozstajach" przy całej życzliwości gminy Pińczów byłby jak najbardziej osiągalny...
09.01.2008r - Na stronie jędrzejowskiego Sztabu WOŚP możemy przeczytać pod dzisiejszą datą:
Ciuchcia Expres Ponidzie zagra z nami 9 stycznia
Miło jest nam słyszeć, że Ciuchcia Epres Ponidzie już po raz kolejny zagra z nami podczas tegorocznego finału. Oprócz specjalnego biletu na 100 osób wyjadą oni pociągiem kursowym do Umianowic, a szczegóły tutaj:

Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa "Ciuchcia Express Ponidzie" zaprasza na pociąg specjalny z okazji
XVI Finału Wielkiej Orkiesty Świątecznej Pomocy, który
w dniu 13 stycznia 2008r odjedzie ze stacji Jędrzejów Wąski punktualnie o godzinie 10.00
na zabawę do Umianowic. Bilety w cenie 10 PLN od osoby będą do nabycia u kierownika pociągu.
Całkowity zysk ze sprzedaży biletów przekazany zostanie na rzecz WOŚP.
W Umianowicach zabawa i ognisko, oraz piękne wolontariuszki na trasie przejazdu :)

Ponadto zapraszamy na aukcję allegro, na której wylicytować można zafundowany przez Zarząd kolejki pociąg dla 100 osób na trasie Jędrzejów - Pińczów - Umianowice - Jędrzejów wyłącznie dla siebie!!! Wpływy z tej aukcji w całości zostaną przekazane na rzecz orkiestry.

ZAPRASZAMY!!!

Ponadto znaleźliśmy się w zaszczytnym gronie "Wspierających" tegoroczny finał! Zaś nasza aukcja Allegro została wyróżniona przez użytkowników!
08.01.2008r -
Jak wiadomo od jakiegoś już czasu w tą niedziele 13 stycznia o godzinie 10.00 ze stacji Jędrzejów Wąski odjedzie pociąg specjalny do Umianowic z okazji XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z którego zysk przeznaczony zostanie w całości na rzecz Orkiestry (kolejka pojedzie po kosztach). Jednak miłą niespodzianką jest fakt, że nie będzie to pociąg inaugurujący ruch w Nowym Roku, bowiem dzień wcześniej - w sobotę 12.01 wyjedzie pociąg specjalny na zamówienie grupy turystycznej z parowozem do... Stawian Pińczowskich!!! Miła jest to bardzo wiadomość, iż rok zacznie się od przejazdu po udrożnionym w zeszłym roku odcinku szlaku. Będzie to co prawda wymagało od jędrzejowskich Kolejarzy dużego nakładu sił, bowiem po zeszłorocznym kursie dla MK zdemontowano elementy napędu zwrotnic na stacji Stawiany Pińczowskie w obawie przed kradzieżą. Miejmy nadzieję, że zainteresowanie przejazdami starym szlakiem bogoryjskim będzie rosło i uchroni go od dalszej dewastacji. Na tym nie koniec dobrych wieści. Jako, że w sobotę pojedzie pociąg z parowozem jest duża szansa na to, że również i w niedziele zobaczymy po raz kolejny jędrzejowski czajniczek w akcji! Zaś w portalu Allegro nadal można wylicytować pociąg specjalny tylko i wyłącznie dla siebie i setki swoich znajomych, a przy okazji wesprzeć jędrzejowski sztab Orkiestry!!! Póki co mamy 6 chętnych, zaś aktualna kwota licytacji to 635 PLN, ale uwaga - stronę licytacji przejazdu naszą ciuchcią odwiedziło już 2092 internautów zatem w poniedziałek 14 stycznia przed południem szykuje się gorący finał aukcji!!! 
01.01.2008r -
Jakże można zacząć Nowy Rok jak nie od wizyty na jędrzejowskiej kolejce, jak to mówią: Co w Nowy Rok to przez cały rok!!! I życzyłbym sobie i wszystkim by tak było, szczególnie że czeka nas przecież jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny rok. Rok 10-lecia istnienie naszego Stowarzyszenia, które to trzeba odpowiednio uczcić (w Sędziejowicach i Młodzawach :)??)