28.03.2008r - Z nowych wieści z Jędrzejowa wynika, że zostały już wyciągnięte na tory stacyjne wagony stacjonujące do tej pory w halach. Zostały im wykonane przeglądy, przeglądnięta została również lokomotywa Lxd2-332 (niebieska). W dniu dzisiejszym zostanie przeprowadzony szczegółowy przegląd lokomotywy Lxd2-258, która będzie główną bohaterką przejazdu w następną sobotę. Zaś w tą sobotę planowana jest kolejna runda prac przy oczyszczaniu skrajni na szlaku Umianowice - Stawiany Pińczowskie, wszystkich chętnych zapraszamy. Do druku w nakładzie 6000 egz. został już także oddany nowy folder kolejki, a od wydawnictwa "Serigraph" wydającego na zlecenie Urzędu Wojewódzkiego album promujący Województwo Świętokrzyskie otrzymaliśmy propozycję udostępnienia zdjęć ukazujących piękno kolei.

 
22.03.2008r -
W związku z nadchodzącymi Świętami Wielkiej Nocy, która już tuż tuż, pragnę życzyć wszystkim osobom związanym z jędrzejowską kolejką zarówno zawodowo jak i sentymentalnie oraz wszystkim znajomym i bliskim wszystkiego co tylko najlepsze, wszelkiej pomyślności, zdrowia i wytrwałości do jak największej ilości spotkań na wąskim torze!!! A póki co ciepłej, spokojnej, rodzinnej, świątecznej atmosfery i jaj od samego rana!
21.03.2008r -
Niemal na ukończeniu jest nowa ulotka promocyjna kolejki. Niestety nie mam w tej chwili pod ręką projektu, ale postaram się go zamieścić w najbliższym czasie. Zawiera ona także fotografie atrakcji w najbliższej okolicy kolejki, tak że promuje cały region. Cieszy fakt, że zostało to dostrzeżone i tak na przykład gmina Nagłowice, która przesłała nam swój materiał foto, chce również w części pokryć finansowanie wydania ulotki, mimo iż szlak kolejki tam nie dociera! To bardzo miły gest, dziękujemy.
18.03.2008r -
Z tego co mi doniesiono na antenie radiowej Radio Kielce pojawiła się rozmowa na temat kolejki:

 

Radio Kielce > Wiadomości > Henryk Milcarz interpeluje w sprawie „ciuchci”
Henryk Milcarz interpeluje w sprawie „ciuchci”
Świętokrzyski poseł Henryk Milcarz wystosował do ministra kultury interpelację w sprawie możliwości dofinansowania działalności Kolejki Dojazdowej Express –Ciuchcia - Ponidzie w Jędrzejowie.
Poseł Milcarz zapytał też o szanse objęcia jej patronatem przez ministerstwo kultury.
Wystąpił także do ministra gospodarki z interpelacją w sprawie kolejki. Chodzi o przekazanie majątku PKP spółce, która zarządza ciuchcią .
Bez tego, zdaniem posła, władze spółki mają związane ręce. Nie mogą na przykład starać się o pieniądze z Unii Europejskiej.
Radny powiatu jędrzejowskiego - Henryk Michałkiewicz - skrytykował z kolei władze spółki za nieudolność .

17.03.2008r - Jak poinformowano mnie w Jędrzejowie - z uwagi na dużą liczb zapytań zwiększa się liczbę pociągów rozkładowych w 2008 tak by od 27 kwietnia włącznie do 28 września włącznie kolejka kursować będzie w każdą niedziele! Co zapowiada aż 23 pociągi rozkładowe w tym roku!
16.03.2008r -
W pogodny niedzielny poranek w odpowiedzi na poniższy apel wybrała się na walkę z zielem szlaku Umianowice - Hajdaszek mocna ekipa z Krakowa w składzie: niżej podpisany apelujący oraz ochotnik - organizator przejazdu kolega Dariusz. Jako, że praca paliła nam się w rękach, a i nowy sprzęt okazał się trafną inwestycją udało nam się przetrzebić 1,8 km najgorszego zielska w linii ciągłej! Mianowicie około 500 metrów skrajni od stacji Umianowice i 400 metrów od przejazdu drogi lokalnej w Hajdaszku do młyna. W międzyczasie na bazie uschłej części wycinanych krzaków uruchomione zostało palenisko stacji Umianowice, kącik sanitarny i przygotowane doskonałe ponidzkie hot-dogi z otuliną pasztetową, jednym słowem wyżerka pierwsza klasa. Niestety pogoda stawała się coraz to bardziej dokuczliwa przy obrabianiu odcinka w Hajdaszku, ale choć przemoknięci do suchej nitki uparcie doszliśmy do końca założonego odcinka - do przejazdu do młyna (choć zostały mi jeszcze dwie wysokie gałązki do obcięcia :) Poza tym do obcięcia zostaje kawałek od 500 metra za Umianowicami do przepustu, kępa i lasek obok odbudowanego mostka używanego do wodowania parowozu. Zaś przed samą imprezą wypada objechać cały szlak do Stawian bowiem z praktyki wiemy iż czasem obcięte gałęzie "wiatr zawiewa" z powrotem na tory :] Po tym udaliśmy się jeszcze na stację Jędrzejów Wąski na spotkanie z prezesem Edwardem Choroszyńskim, który poinformował nas iż na spotkaniu udziałowców kolejki udało się wreszcie uzup
ełnić skład Rady Nadzorczej i udziałowcy zostali zobowiązani również do większej dbałości o kolejkę polegającej nie tylko na wpłacaniu udziałów, ale również szerszej promocji, pomocy w utrzymaniu i rozwijaniu jej oferty. Tu przypomina mi się sytuacja w Jędrzejowie, w którym odkąd pamiętam w Parku Kolejowym, którego właścicielem jest miasto - trawa jest strzyżona tylko do pasa torów kolejki, która również jest jak by nie było jego własnością! Zaś za wyrzucane na tory śmieci Straż Miejska goni nie wyrzucających tylko kolejkę! Dla porównania sytuacja w Pińczowie jest o niebo lepsza, gdyż to miasto dba o całe torowiska kolejki będące na jego terenie, nawet te nieużywane przez co nie angażuje czasu pracowników mających i tak sporo zajęcia na co dzień.

O uzupełnieniu Rady Nadzorczej poinformowało także Radio Kielce:

Radio Kielce > Wiadomości > Uzupełniono skład "Ciuchci Expres Ponidzie"
Uzupełniono skład "Ciuchci Expres Ponidzie"
Rada Nadzorcza "Ciuchci Expres Ponidzie" może już dokonać analizy działalności spółki za ubiegły rok. Podczas Walnego Zgromadzenia wspólników uzupełniono skład Rady. W miejsce Cezarego Błacha, przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego, który w ubiegłym roku złożył rezygnację, wybrano Bernarda Antosa - powiedział prezes spółki Edward Choroszyński. Zgodnie ze statutem spółki - Rada Nadzorcza powinna mieć trzech członków, by podejmować decyzje i dokonywać sprawozdań. Edward Choroszyński poinformował udziałowców o sytuacji spółki "Ciuchcia Expres Ponidzie" i o planach na bieżący rok. Wśród najważniejszych znalazła się modernizacja bazy turystycznej w Umianowicach. Wojciech Siporski, dyrektor departamentu infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego powiedział, że radnych sejmiku niepokoi fakt ponoszenia strat przez spółkę, jednak nikt nie podważa potrzeby istnienia i funkcjonowania ciuchci. Świętokrzyska kolejka dojazdowa zamknęła rok 2007 stratą około 170 tysięcy złotych. Jest to o 30 tysięcy złotych mniej niż w poprzednim roku.

11.03.2008r - Jednym z warunków znalezienia się w składzie świeżo odremontowanego wagonu rumuńskiego jest dokładne oczyszczenie skrajni od Umianowic do Stawian Pińczowskich z wszelakiej roślinności mogącej zniszczyć cały trud i pieczołowitość jędrzejowskich kolejarzy włożony w remont. Dlatego apeluję do wszystkich o pomoc na miarę czasu i możliwości przy walce z zielem, na którą zresztą nie ma zbyt wiele czasu, gdyż do wykorzystania mamy zaledwie dwa weekendy... W najgorszym stanie będzie prawdopodobnie odcinek przed stacją w Hajdaszku, ale obejść trzeba wszystko. Proszę zatem chętnych o kontakt na maila, jestem w stanie zorganizować transport dla dwóch osób z Krakowa na trasie przez Proszowice, Skalbmierz, Młodzawy, Pińczów, Umianowice. Ekipa kielecka zapewne z chęcią zabierze osoby wybierające się z tamtej okolicy. Jak uda się wszystko sprawnie obskoczyć, proponuje również pomóc w przygotowywaniu szlaku kolejki do Pińczowa i tym samym odciążyć nieco ekipę jędrzejowską. Po tym wszystkim w planach na ten rok mamy Sędziejowice z obłędnymi okolicami Gartatowic wraz z zalewem i skałkami, a póki co zapraszam do galerii kolegi Dariusza z zeszłego czwartku.

Jak możemy wyczytać na stronie Echa Dnia w artykule z 10 marca pt. "Adam Jarubas w ogniu pytań", gdzie Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego odpowiadał na pytania związane z rozwojem regionu, znalazło się również pytanie o uruchomienie odcinka do Młodzaw, które to niniejszym przedstawiam:

nikt: Ciuchcia Express Ponidzie ma realne szanse dojechać z Pińczowa do Młodzaw. Dlaczego Pińczów upiera się przy ścieżce rowerowej na torowisku ?
gosc: Ciuchcia Ponidzie może znakomicie promować nasz region, chcemy ją wesprzeć ze środków Unii Europejskiej. Na dzisiaj w Polsce występuje tylko kilka tego rodzaju atrakcji i uważam że nie powinniśmy z tego rezygnować. Stan infrastruktury ciuchci rzeczywiście jest bardzo opłakany i wymaga wielomilionowych nakładów, natomiast przy realizacji tej inwestycji chcemy również budować ścieżki rowerowe, ale nie oznacza to że będą one budowane na torowisku.

10.03.2008r - Z oczywistych przyczyn musimy niestety odwołać pociąg specjalny z pługiem do Stawian, jednak - jako że w przyrodzie nic nie ginie - pragnę jednocześnie zaprosić wszystkich na wiosenny przejazd specjalny do Stawian Pińczowskich połączony z topieniem Marzanny i ogniskiem w Umianowicach. Jak poinformował kolega Dariusz:
Witam serdecznie

Niezmiernie miło jest mi zapowiedzieć pierwszy w tym roku przejazd pociągiem specjalnym na Świętokrzyskiej Kolejce Dojazdowej. Ze względu na wczesne Święta przesunęliśmy termin na późniejszy. Niestety, niemożliwy jest udział parowozu - aktualnie jest w nim remontowany układ rozrządu pary i cała głowica rozdzielcza pary. Za to wystąpi klasa rumuńska po remoncie - w oryginalnych barwach.

A więc:

Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa
Przejazd pociągiem specjalnym


6 kwiecień 2008 godz. 10.00 Stacja Jędrzejów Wąskotorowa

Trasa: Jędrzejów - Stawiany Pińczowskie - Jędrzejów

Skład:
Lxd2
Klasa rumuńska - po remoncie
Brankard
Kryty
Węglarka
Cysterna

Orientacyjny powrót: 17.00

Ceny biletów:
35 zł
25 zł dla osób, które przedstawią bilet z zeszłorocznego przejazdu specjalnego
_________________
Pozdrawiam