31.08.2008r - I kolejny 19 pociąg rozkładowy wyruszył do Pińczowa i z powrotem przewożąc na swoim pokładzie całkiem spory tłumek.
30.08.2008r - Na dawnej stacji macierzystej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej można było się dziś przenieść w... Krainę Łagodności i zaobserwować potrójną trakcję spalinowo - parową. Wszystko to za sprawą niezwykłego koncertu jaki został zorganizowany na terenie stacji Jędrzejów Wąski oraz wystaw fotografii w wagonie 3Aw kolejki i galerii malarstwa w pomieszczeniu zabytkowej kuźni. W tym celu został przegrupowany niemal cały tabor kolejki znajdujący się na stacji. Przygotowania na tak wielką skalę robiły wrażenie. Zamknięto drogę wewnętrzną prowadzącą przez stację. Na torze głównym stał parowóz Px48-1724, za nim wagon węglarka Wddx, następnie cysterna spawana znana z pociągów specjalnych, mała platforma - na niej została ulokowana scena, cysterna nitowana i wagon 3Aw. Przed sceną na specjalnie odremontowanym na tę okazję wózku akumulatorowym, a z drugiej strony na jego również odremontowanej przyczepce umieszczono nagłośnienie. Na torze 2 poza wagonem rumuńskim - na szczęście niewidocznym ustawiono również wagon retro - plenerowy służący za kulisy dla artystów, z którego prowadził pomost z poręczą na scenęWszyscy czekali na przybycie pociągu specjalnego, który wyruszył w plener do Umianowic z małymi artystami. Pociąg wjechał wolno od razu na tor 3a, gdzie po opuszczeniu wagonów przez podróżnych pozostawiono wagon bufetowy wraz z agregatem zaś dwa wagony rumuńskie odstawiono na tor 2. Po manewrach lokomotywa Lxd2-332 ustawiła się na czele składu stojącego na torze 1 dopełniając perspektywy i zasłaniając nie pasujące do scenerii nowoczesne wagony rumuńskie. Za torem 3 znajdowała się ławeczki dla widowni, zaś wzdłuż toru 3a zostały rozstawione parasole, a pod nimi ławki i stoły. Nad zaopatrzeniem widzów w przednie jadło i stosowne napoje czuwał "Bufet u Pawła" Po serii prób i przygotowań koncert rozpoczął się około godziny 18:30 od powitania przybyłych przez prezesa Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej Edwarda Choroszyńskiego. Jeśli chodzi o część artystyczną to najlepiej będzie jak przytoczę notatkę zamieszczoną na stronie www.jedrzejow.pl

Łagodna kraina muzyki

W ostatnią wakacyjną sobotę wielu mieszkańców Jędrzejowa i okolic świetnie bawiło się na stacji Jędrzejowskiej Kolejki Dojazdowej, gdzie odbyła się wyjątkowa impreza plenerowa, której patronował starosta jędrzejowski.

W niezwykłej scenerii – na odkrytej rampie kolejowego wagonu, który służył za scenę, wśród innych wagonów i lokomotyw, na torach (wąskich) jędrzejowskiej ciuchci – odbył się koncert piosenki turystycznej zatytułowany „Jędrzejowską Ciuchcią w Krainę Łagodności".

Humorystycznym wprowadzeniem do koncertu zajęli się Wojciech Bilewicz i Grzegorz Bełz z Kabaretu „Hola-Hola”.

Gwiazdą popołudniowego spotkania na stacji był znany kompozytor i wokalista Jerzy Filar. Jego piosenki, jak się okazało, znają prawie wszyscy. Było więc wspólne śpiewanie takich nieśmiertelnych przebojów, jak „Samba sikoreczka”, „Jola, Ola, Ela...” i wiele innych.

Z łagodnym bluesem i country wystąpił gitarzysta i wokalista zespołu „Wolna Grupa Bukowina” Wojciech Jarociński. Trzecim przystankiem „Krainy Łagodności” był występ wrocławskiej grupy „SETA”, czyli Studenckiej Elipsy Turystyczno-Artystycznej, istniejącej (w bardzo zmiennym składzie) od lat 70. XX wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim.

Warto dodać, że jak się okazało, zespół ma związki z Jędrzejowem. Występ grupy zapowiedział jędrzejowianin – jak sam stwierdził – z dziada pradziada, Kazimierz Nowiński, który również śpiewał w tym zespole. Natomiast starosta jędrzejowski rozpoznał w innym „setowiczu” kolegę ze studiów.

Koncertowi towarzyszyły dwie wystawy – w wagonie kolejki wyeksponowano zdjęcia członków Jędrzejowskiego Towarzystwa Fotograficznego, natomiast w starej, zabytkowej kuźni swoje malarstwo o tematyce ponidziańskiej zaprezentował Ryszard Kasperek z Jędrzejowa.

Głównym organizatorem tej niezwykle oryginalnej imprezy był Ireneusz Ślusarczyk, właściciel Studia Działań Twórczych „Lampa Alladyna”, przy współpracy Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej „Ciuchcia Ekspres Ponidzie” oraz Polskiego Towarzystwa Kultury Oddział Świętokrzyski. Sponsorzy: Bifamet SA, Bank Spółdzielczy w Jędrzejowie, Sklep Internetowy „e-markecik.pl”, Bufet „U Pawła”. Mecenat: Sławomir Kopyciński – Poseł na Sejm RP, Edmund Kaczmarek – Starosta Jędrzejowski, Henryk Michałkiewicz – radny Powiatu Jędrzejowskiego, Janusz Hatys – Prezes Zarządu BS w Jędrzejowie, Janusz Bidas – Prezes Zarządu Firmy „Bifamet”. Współpraca: Grzegorz Polak, Piotr Czeczot, Tadeusz Lesiakowski.

ulg

Podczas koncertu można było od uroczej dyżurnej ruchu nabyć pamiątkowy bilecik, przygotowano również plakaty i ulotki. Panowała doskonała atmosfera, frekwencja jak na inaugurację tego typu imprez na kolejce była zdecydowanie zadowalająca. Po zapadnięciu zmierzchu przybyło jeszcze sporo osób, część się zainteresowała w międzyczasie przechodząc przez teren stacji i musze przyznać, że było całkiem sympatycznie i kulturalnie. Część oficjalna zakończyła się po godzinie 21 i wtedy przyszedł czas na nieoficjalne spotkanie artystów z organizatorami, jakie odbyło się w klimatycznych wnętrzach starej kuźni. Rozpalony dużym ogniem został piec do wyżarzania drutu znajdujący się w kącie, tak że po chwili na całe pomieszczenie rozlało się rozbrajające ciepełko pomieszane ze smakowitą wonią wydzielającą się z ustawionego na zewnątrz grila. Kiedy już wszystkim było wystarczająco ciepło udałem się zaobserwować manewry stacyjne, w których uwijały się lokomotywy Lxd2-332 i Lxd2-333, która wyjechała jako pierwsza i odciągnęła z toru pierwszego parowóz w kierunku głowicy wjazdowej od strony dawnej stacji Jędrzejów Wąski Osobowy. Następnie od tyłu po torze 3 dołączyła lokomotywa Lxd-332 i obydwie lokomotywy odprowadziła do lokomotywowni. Potem już tylko podciągnięcie wagonu bufetowego wraz z agregatem pod stację celem podłączenia prądu i można było udać się na spoczynek, gdyż pozostałe manewry zestawiające skład jutrzejszego pociągu rozkładowego miały się już odbyć za dnia. Pozostaje mieć tylko nadzieję, którą również podzielają organizatorzy, że podobna impreza odbędzie się również za rok zapisując kolejkowe granie na stałe w kalendarzu.

14.08.2008r - Jak poinformowano mnie w Jędrzejowie został już przygotowany materiał torowy, który ma uzupełnić braki w km 29,0 oraz w km 29,5 będące na dzień dzisiejszy przeszkodą w dojeździe do stacji - mijanki Sędzejowice. 
10.08.2008r -
Po otrząśnięciu się ze skutków piątkowej imprezy na szlak wyruszył kolejny, piętnasty pociąg rozkładowy. Przewiózł on łącznie ponad 150 osób, co podobno wpłynęło na przekroczenie 15000 przewiezionych w tym roku przez kolejkę osób według statystyk prowadzonych przez dział marketingu. Chętnych nie zabrakło również na krótki pociąg z Pińczowa do Umianowic oraz przejazd do Hajdaszka. Kolejkę odwiedzili w dniu dzisiejszym również drezyniarze z Piaseczna, którzy zaliczają szlaki kolejowe w Polsce co umożliwia im własnej konstrukcji drezyna o zmiennym rozstawie kół. Pomogli oni również wydatnie w usuwaniu awarii węża powietrznego przy wagonie brankardzie za co serdecznie dziękujemy. Zaś przedstawiciele Krakowskiego Koła SSZJKD :) kontynuowali prace przy uzdatnianiu ładowni Stawiany Pińczowskie do jesiennej prezentacji, kolega Dariusz wykosił również głowice wjazdową stacji Umianowice od strony Pińczowa oraz "peron" zachodniego żeberka trójkąta umianowickiego. Po pracy, wspólnie z prezesem kolejki Edwardem Choroszyńskim udaliśmy się w okolice Gartatowic określić zakres robót przy uzupełnianiu dwóch ubytków w szlaku do Sędziejowic, które to mają być główną atrakcją tegorocznego jesiennego przejazdu specjalnego.  
08.08.2008r -
Obchody, obchody i po obchodach - całe mnóstwo pracy włożone w ich przygotowanie nie poszło na marne. Do Umianowic dotarły dwa składy prowadzone z Jędrzejowa i Pińczowa odpowiednio lokomotywami Lxd2-332 i Lxd2-258. W składzie jędrzejowskiego pociągu można było spotkać pięknie odremontowany na tą okazję zabytkowy wagon 3Aw. Od początku w uroczystościach uczestniczył kolega Andrzej z Kielc, który mam nadzieję przygotuje pełne sprawozdanie. Ja dotarłem około godziny 20 do Umianowic, kiedy zabawa już trwała w najlepsze. Ze sceny przygrywał zespół i kapela ludowa, przy stacji jadłem dzielił sam szef "Bufetu u Pawła", płonęło ognisko, pary tańczyły - nie zabrakło również sztucznych ogni. Pociąg do Jędrzejowa powrócił około godziny pierwszej w nocy po małych problemach na podjazdach spowodowanych ulewą, która przeszła nad Jędrzejowem oraz równoczesną awarią piasecznic. Pierwsze zdjęcia można już znaleźć na stronie miasta Pińczowa. Kolejną galerię przygotował kolega Andrzej, zapraszam!

06.08.2008r - Na ukończeniu są przygotowania do uroczystych obchodów 10-lecia istnienia Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej, które to mają się odbyć w piątek 08.08.08r. Na ukończeniu jest również remont zabytkowego wagonu 3Aw, który ma się pojawić w składzie jednego z dwóch pociągów specjalnych, jakie wyruszą z Jędrzejowa i Pińczowa - równocześnie przyjeżdżając w piątek na stację Umianowice. Zaś na stronie Echa Dnia pojawił się artykuł następującej treści:

PIŃCZÓW
6 sierpnia 2008 - 9:33

Święto Kolejki Dojazdowej w Umianowicach

Jedna ruszy z Jędrzejowa, druga z Pińczowa. Jubileusz Stowarzyszenia Sympatyków Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej w piątek.

W najbliższy piątek, 8 sierpnia, do zabytkowej stacyjki w Umianowicach przyjadą dwie ciuchcie. Celem spotkania pasażerów obu pociągów będzie fetowanie jubileuszu 10-lecia istnienia Stowarzyszenia Sympatyków Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej.

To, że kolorowe wagoniki toczą się po istniejących jeszcze w naszym regionie torowiskach, to w znacznej mierze zasługa armii ludzi zakochanych w tym środku lokomocji. Stowarzyszenie ma aż pięć oddziałów: w Pińczowie, Jędrzejowie, Kielcach, Warszawie i Krakowie.

CIUCHCIĘ MAMY TYLKO JEDNĄ

- Wszyscy za cel stawiamy sobie utrzymanie tej atrakcji turystycznej, a przede wszystkim uratowanie bezcennego zabytku komunikacyjnego, jakim jest nasza ciuchcia - mówi Antoni Kwaśniewski, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej. - Władze różnego szczebla ogromne pieniądze przeznaczają na ratowanie zabytków architektury sakralnej, świeckiej czy przemysłowej. Mamy ich w Polsce i regionie wiele i dobrze, że tak się dzieje. Ale pamiętajmy też, że ciuchcię mamy tylko jedną. Od początku kursowania - jako kolejka pasażerska dla turystów - przewieźliśmy już 150 tysięcy turystów. Ten rok zapowiada się znakomicie, bo do dziś przewieźliśmy już 12 tysięcy pasażerów na trasach z Jędrzejowa i Pińczowa. Regularnie kursujemy według rozkładu, ale równie dużo mamy wycieczek na zamówienie, dla zorganizowanych grup - dodaje prezes Antoni Kwaśniewski.

Właśnie pińczowskie grono fanatyków ratowania ciuchci działa bardzo prężnie i w czynach społecznych porządkuje perony stacyjki oraz jej otoczenie. W czynie społecznym także gruntownie wyremontowano w ubiegłym roku i zaadaptowano dla potrzeb strzelnicy sportowej zabytkowy wagonik, który w stanie ruiny przekazano do Pińczowa z Jędrzejowa. Oba centra ciuchci ściśle z sobą współpracują i mają wspólnego prezesa, którym jest Edward Choroszyński.

JAK POMÓC „STARUSZCE”?

W piątek ciuchcia wyjedzie z Jędrzejowa o godzinie 14.45, a z Pińczowa o 15.15. Obie spotkają się w Umianowicach o godzinie 16.15. Zlot z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i aktywistów stowarzyszenia ma przyjąć plan, który sprawi, że „staruszka” jak najdłużej będzie mogła toczyć swe wagoniki po wąskim torze.

Dwa lata temu odbyła się w Pińczowie sesja naukowa, poświęcona kolejce. Warto pamiętać, że na godne miejsce czekają setki unikatowych pamiątek, które być może znajdą miejsce w sali muzeum, poświęconego dziejom ciuchci. Może nabierze także realnych kształtów plan przekształcenia nieczynnego torowiska z Pińczowa do Wiślicy w ścieżkę rowerową i wówczas wycieczki miałyby charakter wiązany: ciuchciowo-rowerowy. Prowadziłyby do tych samych miejsc, do których gwiżdżące parowoziki docierały przez 90 lat.

Jubileuszowi 10-lecia Stowarzyszenia Sympatyków Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej patronują wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba i marszałek Adam Jarubas.


Irena Imosa

03.08.2008r - Dzisiejszy pociąg rozkładowy nie był aż tak spektakularnym sukcesem jak zeszłotygodniowy, ale nie ma co narzekać, gdyż podróżowało nim ponad sto osób. Dużym zainteresowaniem cieszył się również przejazd specjalny lokomotywą do Hajdaszka. W dniu dzisiejszym swą ostatnią służbę na jędrzejowskiej kolejce pełnił jej wieloletni pracownik, kierownik pociągu Pan Roman Strączek, który odchodzi do lepiej płatnej pracy przy obsłudze ruchu na bocznicy zakładów gipsowych nieopodal Pińczowa.  
02.08.2008r -
Dyrekcja kolejki jędrzejowska została zawiadomiona przez sołtysa wsi Umianowice, który zaobserwował norę w nasypie kolejki na szlaku w kierunku Pińczowa. Niezwłocznie w miejsce to został wysłany toromistrz, który ocenił że ubytek ten spowodowany prawdopodobnie przez piżmaka nie stwarza zagrożenia w ruchu lądowym.