28.09.2008r - I nadeszła ta chwila - ostatni tegoroczny pociąg rozkładowy, rzec by można - pociąg dla dobrych znajomych, których nie brakowało dziś na pokładzie Ciuchci Expres Ponidzie. Dodatkowo urozmaicony przez planowane krzyżowanie z pociągiem specjalnym - poprawinowym - początkowo na stacji Motkowice, ale ostatecznie dokonało się ono na stacji w Umianowicach, gdzie pozostały wagon bufetowy i brankard.
21.09.2008r -
Jak co roku mamy przyjemność zaprosić wszystkich Miłośników Kolei, a w szczególności dawnej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej na tradycyjny, jesienny pociąg specjalny organizowany przez Świętokrzyską Kolejkę Dojazdową specjalnie dla Was. I tym razem, jak zwykle stawiając sobie wysoko poprzeczkę, planujemy dojechać ze składem mieszanym towarowo - osobowym aż do Sędziejowic! Jest to kolejna stacja na najstarszym, bogoryjskim szlaku za Stawianami Pińczowskimi, które udało się osiągnąć w ubiegłym roku. Ostatni pociąg osobowy odjechał z mijanki Sędziejowice 15 lat temu - 23 sierpnia 1993 roku i był to pociąg pożegnalny dla MK przez Bogorię do p.o. Dobra Sztambergi, zaś towarowy w 1996 przy okazji ściągania resztek taboru z sieci. Od Stawian trasa prowadzi malowniczym trawersem około 20 metrów w górę (w sumie na dystansie od Umianowic do Sędziejowic wzniesiemy się o 55 metrów, będąc tylko o kilka metrów niżej od najwyższego miejsca aktualnie użytkowanej sieci przed stacją Jasionna) opuszczając Dolinę Nidy i przekraczając granicę północnej części Szanieckiego Parku Krajobrazowego pooranego licznymi odkrywkami i dawnymi kopalniami kryształów gipsu. Po drodze miniemy także nieistniejącą już bocznicę szlakową do Gartatowic. A oto szczegóły:

- Termin - 26 październik (niedziela)
- Odjazd - godz. 10.00 stacja Jędrzejów Wąskotorowa

Skład:
- obsługa trakcyjna Lxd2-333
- wagon osobowy produkcji rumuńskiej
- brankard
- węglarka
- cysterna
- towarowy kryty
- platforma

Trasa: Jędrzejów Wąski – Umianowice – Hajdaszek – Stawiany Pińczowskie Wąskie - Sędziejowice i z powrotem.

W planie wjazd na stację Stawiany Pińczowskie Wąskie, manewry na rampach załadowczych.
Stacja końcowa Sędziejowice - pierwszy wjazd planowego pociągu po 12 latach od zakończenia ruchu.

Ceny biletów:
35 zł
25 zł dla osób, które przedstawią bilet z poprzedniego przejazdu specjalnego

Serdecznie zapraszamy.

Bieżące informacje na wątku http://750mm.pl/viewtopic.php?t=2014 oraz stronie www.ciuchcia.eu
19.09.2008r -
Niniejszym kolejka pragnie zaznaczyć swój skromny wkład w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - być może za rok uda się zorganizować cos konkretniejszego, póki co szczegółowy plan imprez można znaleźć tutaj


16.09.2008r -
Jak wieść gminna donosi również Stowarzyszeniu SZJKD udało się uzyskać od Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków 10 tysięcy złotych na podstawowe naprawy parowozu.
14.09.2008r - Na szlaku pojawił się jeden z ostatnich pociągów rozkładowych przewidzianych tego roku. Mimo paskudnej pogody i zimna pojawiło się na stacji w Jędrzejowie kilkanaście osób, a frekwencję miała dodatkowo podratować grupa turystów z Buska Zdroju podróżująca ciuchcią do Pińczowa z Umianowic. Po odprawieniu pociągu ze stacji Jędrzejów Wąski na szlaku Stawiany Pińczowskie - Sędziejowice można było spotkać także, jak zwykle tych samych, aktywistów krakowskiego koła SSZJKD ;) Udrożniono, oczyszczono i wykonano odwodnienie przejazdu za trójkątem w Stawianach w kierunku Bogoria oraz na lokalnej drodze polnej, który również podczas ostatniego przejazdu drezynowego do Sędziejowic w 2006 roku dał się nam mocno we znaki. Oczyszczono skrajnię z czterech kęp krzaków. Niestety podczas prac ujawniła się dodatkowa niespodzianka jaką jest zapadnięcie się nasypu nad rozszczelnionym przepustem w połowie górki prowadzącej z doliny Nidy do Gartatowic i Szanieckiego Parku Krajobrazowego, którą torowisko malowniczo trawersuje rozpościerając niegdyś przed podróżnymi dokoła niepowtarzalne widoki. W związku z powiększeniem się i tak już dużej ilości koniecznych do uruchomienia odcinka sędziejowickiego prac oraz ograniczonymi środkami ludzkimi zmuszeni jesteśmy przenieść pierwotny termin imprezy na sobotę 25 października 2008r.
12.09.2008r -
Ukończono remont wschodniej strony dachu nad zabytkową halą maszyn - dawną parowozownią Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej, teraz trwa przegląd bardzo rozbudowanej instalacji elektrycznej. Ciekawostką jest również zachowana wewnątrz, niemal kompletna sieć pasowych urządzeń transmisyjnych z czasów kiedy wszystkie obrabiarki poruszała maszyna parowa. Jedna z nich - tokarka do parowozowych rur cyrkulacyjnych z 1889 roku stoi nadal w pomieszczeniu obok. Zachowała się tylko dzięki temu, że do końca eksploatacji parowozów była nieodzowna przy ich remontach - choć napędzał ją już silnik elektryczny. Hala kryje wiele tajemnic,  ciekawych urządzeń i sprzętów, z których sporo ma ponad pół wieku i pochodzi z pomocy UNRRA. W planach jest przygotowanie i udostępnienie hali do zwiedzania, podobnie jak to ma już miejsce z kuźnia i odlewnią wraz z pokazem obróbki na zabytkowych maszynach w "Warsztatach Lokomotywowni I Kl. KD w Jędrzejowie".

10.09.2008r - Trwają prace na szlaku przy wymianie podkładów, wykoszone zostało również podejście na stacje Jędrzejów Wąski od parku do samej stacji.
07.09.2008r -
Na szlak wyjechał 20 pociąg rozkładowy, który zadziwił wszystkich bardzo wysoką frekwencją. Jeśli pogoda się utrzyma, kto wie czy w związku z tym cieszące się dużym zainteresowaniem kursy rozkładowe "Ciuchci Expres Ponidzie" nie zostaną przedłużone na październik!
04.09.2008r - Szlak z Jędrzejowa do Umianowic przebył pociąg specjalny zamówiony przez jedną z większych firm branży bankowej na rynku krajowym. W plenerach stacji Umianowice odbyła się narada biznesowa i konferencja (wcześniej rozpoczęte w wagonach), które zwieńczył poczęstunek serwowany przez "Bufet u Pawła" składający się z regionalnych potraw. Wyróżnieni za osiągnięte wyniki menadżerowie mogli zdobyć specjalne certyfikaty „Honorowych maszynistów ŚwKD”. Miejmy nadzieję, że będzie to inauguracja podobnych przejazdów i spotkań z wykorzystaniem kolejki. Dać mogą one pasażerom możliwość zupełnie odmiennego przeżycia zwykle nużących, podobnych do siebie posiedzeń, a to dzięki połączeniu z pewną formą wypoczynku i zabawy, co z kolei sprzyja świeżości umysłu, możliwości lepszego odbioru i utrwalenia poruszanych kwestii (nie mówiąc o lepszym dotlenieniu ;). Sprzyjać temu będzie również zbliżający się remont stacji w Umianowicach i tym samym uniezależnienie się od warunków pogodowych. Dodać jeszcze muszę, że zamysł skorzystania z usług kolejki dla celów pociągu konferencyjnego powstał w głowach organizatorów po przejeździe rekreacyjnym, jaki miał miejsce w sierpniu i według zapewnień na tym się nie skończy! Dodatkowo, wyjazd stał się punktem wyjścia do rozpoczętych rozmów o objęciu sponsoringiem remontu jednego z wagonów rumuńskich.