26.04.2009r - Na czynnym szlaku dawnej sieci Jędrzejowskiej Kolejki Dojazdowej można było dziś napotkać pierwszy z serii pociągów rozkładowych, uruchamianych jak co roku przez operatora - Świętokrzyską Kolejkę Dojazdową sp. z o.o. Pociąg wyruszył planowo ze stacji Jędrzejów Wąski o godzinie 10.00 prowadzony przez lokomotywę spalinową Lxd2-332 obficie zasnuwającą krajobrazy obłokami niebieskiego, wonnego dymku. Jak to skwitowała obecna na przejeździe TVP Kielce - "[..] wrażenia, kiedy pociąg prowadzi parowóz nie da sie z niczym porównać! [...] :) Serdecznie zapraszam do obejrzenia relacji TVP Kielce. W przejeździe uczestniczył też kolega Dariusz i Kornel, zatem być może pojawi się również dokumentująca go galeria. Według wyliczeń działu marketingu w przejeździe uczestniczyło 98 osób.
W związku z licznymi pytaniami - poza planowym przejazdem 3 maja, kolejka przewiduje dodatkowy pociąg rozkładowy w dniu 1 maja! Szczegóły i odpowiedzi na pytania pod numerami 041 386 22 55 lub 605 785 635 Zapraszamy!

25.04.2009r - Szlak do Umianowic przemierzył pierwszy pociąg specjalny po ukończeniu remontu mostów, które ucierpiały w wyniku corocznego procederu wypalania traw na Ponidziu. 
19.04.2009r -
Jak niemal co tydzień do robót na szlaku wyruszyli dziś członkowie Krakowskiego Koła SSZJKD. Dzisiejsze prace rozpoczęto od rozwieszania plakatów kolejkowych, wizyty w Młodzawach celem określenia najlepszego miejsca lokalizacji przystanku dla połączenia Pińczów - Młodzawy. Udało się znaleźć ciekawe i zarazem niezmiernie urokliwe miejsce u podnóża góry, na której szczycie znajduje się górujący nad okolicą słynny młodzawski kościół z cudownym obrazem. Przyszły przystanek (jeśli zostanie zaakceptowany przez dyrekcję kolejki) będzie miał również dogodne połączenie ze słynnym "Ogrodem na rozstajach" - wystarczy pokonać 600 metrów urokliwej, obsadzonej tradycyjnymi polskimi wierzbami bocznej drogi, która zapewni bezpieczeństwo grupom pieszych (czego niestety nie może uczynić droga główna, biegnąca tu bardzo niebezpiecznie wąskim wąwozem po łuku z brakiem poboczy). Jest miejsce na ławeczki, ognisko, blisko jest również nad Nidę, zaś po całej okolicy rozlewa się naturalny spokój i harmonia sprzyjając wypoczynkowi i oczekiwaniu na pociąg... Po tej małej kontemplacji udaliśmy się w miejsce kradzieży zasygnalizowane przez kolegę Hala na forum, by zabezpieczyć je na miarę własnych, skromnych możliwości. Istotnie zniknęły kolejne metru toru w lasku nieopodal holendrów - powoli dochodzimy do 1 km braku :( Końce istniejących torów zostały oznaczone, by do złodziei dotarło, że ich proceder nie pozostaje niezauważony. 

Po małym obchodzie w okolicy przeznaczonego do likwidacji przejazdu w Przededworzu udaliśmy się do prac torowych przy oczyszczaniu skrajni w Umianowicach, dokumentując przy okazji spustoszenie jakie uczynił tam pożar. Po oczyszczeniu północnego żeberka stacji z roślinności i dotarciu do pierwszego mostu, zarządzony został odwrót na... smażone kiełbaski i sztangielki z serem na bazie wcześniej ściętego materiału opałowego. Przy okazji odwiedziliśmy również Stawiany Pińczowskie, gdzie we czwartek działali koledzy z Koła Kieleckiego wykonując ogromną pracę na tamtejszych rampach przeładunkowych - oczyszczony został cały tor do zapadni transporterowej oraz część górnej rampy. Ponadto wykoszone miejsca zostały zabezpieczone Roundupem. Wszystko zaczęło tam od razu zupełnie inaczej wyglądać, choć pracy nadal jest sporo. Szczególnie, że wyszło przy okazji, iż na górnym torze rampy jest sporo podkładów do wymiany - część jest spalona, część zbutwiała. Na szczęście dojazd wykonany został przy użyciu podkładów betonowych i nie wymaga raczej wkładu pracy, podobnie jak dojazd do zapadni, będący w użyciu do końca kursowania pociągów towarowych kolejki. 
18.04.2009r -
W Pińczowie odbyło się dziś zebranie sprawozdawcze SSZJKD, liczymy że zostanie nam przekazany protokół z obrad, który będzie mógł zostać zamieszczony na stronie.
16.04.2009r - W Stawianach Pińczowskich ofiarnie i owocnie działali dziś koledzy z Koła Kieleckiego oczyszczając z roślinności rampy przeładunkowe do prezentacji podczas pociągu specjalnego.
14.04.2009r - Trwają prace przy odbudowie mostów nieopodal Umianowic. Naczelnikowi Choroszyńskiemu udało się wynegocjować atrakcyjną cenę zakupu podkładów i mostownic staroużytecznych pochodzących z PKP, które dodatkowo zadeklarowało możliwość dostarczenia ich z Radomia na bocznicę do Włoszczowej (miło, choć Jędrzejów Główny by nieco uprościł sprawę ;) Ponadto udało się w podobny sposób uzyskać podkłady budowlane z Chmielnika. Na stacji Jędrzejów Wąski zostały przygotowane podkładki ustalające profil toru na mostach, a w lokomotywowni owocnie działało prezydium Koła Kieleckiego w osobie kolegi Andrzeja.

05.04.2009r - Na szlaku od Umianowic do Hajdaszka działała dziś bojówka KKSŚwKD walcząc z roślinnością wdzierającą się nieustannie w skrajnię wąskotorową. Oczyszczone zostały kolejne metry torowiska - by już nie robić tego roku powegetacyjnych poprawek zielsko wycięto pod skrajnię transporterową konieczną do realizacji planowanej imprezy. Jednocześnie dowiedzieliśmy się o nieszczęściu, które dotknęło kolejkę - w wyniku procederu wypalania traw w delcie Nidy przez wciąż nieustalonych sprawców spalony został przyczółek i i trzy konstrukcje wzmacniające przęsła pierwszego zabytkowego mostu kolejki od strony Umianowic! To czego cudem udało się uniknąć w zeszłym roku - podczas przejazdu rozkładowego zostały ugaszone trawy i wspólnie z policją odbył się pościg za podpalaczem po mostach lokomotywą Lxd2-333 - niestety w tym roku doszło do skutku... Odbudowa będzie wymagała od kolejarzy sporego nakładu sił i kosztów, zwłaszcza że skończyły się już podkłady otrzymane od LHS, a odtworzenie klatek odciążających konstrukcję będzie wymagało sporej ich ilości nie mówiąc o spalonych mostownicach. Szczęście w nieszczęściu stalowe przęsła mostowe jakimś cudem nie spadły w bagna i trzymają się na resztkach konstrukcji. Jakby tego nie było dość, most na Nidzie też wymaga prac bowiem zamulony został jeden z jego filarów. Wszystko musi być gotowe na sobotę 18 kwietnie, kiedy to do Umianowic ma wyruszyć pociąg na zamówienie.


04.04.2009r - W związku z pogarszającym się stanem przejazdu w Hajdaszku, którego konstrukcja okazał się zbyt słaba jak na ogromny ruch ciężarowy na DK 766 i permanentny brak stosowania się kierowców przejeżdżających po nim do obowiązujących ograniczeń, mimo ubiegłorocznego remontu musiały zostać podjęte radykalne kroki - przejazd został zaasfaltowany, a odbojnice usunięte.