10.06.2010r - Znane są już pierwsze szczegóły, pierwszego pociągu specjalnego organizowanego w tym roku przez Świętokrzyską Kolejkę Dojazdową "Ciuchcia Expres Ponidzie" dla Miłośników Kolei, którego znakomitym pomysłodawcą jest kolega Wojciech, którego poniżej niemal w całości mam przyjemność zacytować:

Świętokrzyska ( kolejka ) czaruje.... czyli wąskim torem przez wiosenne Ponidzie. Impreza specjalna z fotostopami dla miłośników kolei i ich rodzin.

Motto imprezy: [...] dobrze byłoby imprezę zaadresować nie tylko do mikoli, ale i ich dziewczyn, żon i dzieci z dziadkami nawet. A zatem " weź dziewczynę na drezynę " lub " weź małżonkę na golonkę " ( w bufecie " U Pawła" ). [...] dla uatrakcyjnienia pobytu wszystkich na Ziemi Jędrzejowskiej przygotowałem poniższy scenariusz. [...].

Jak na razie jest to ramowy plan atrakcji, jakie czekają na wszystkich, którzy przybędą do Jędrzejowa w sobotę 19 czerwca (szykuje się jednak sporo niespodzianek):

9:00 Stacja Jędrzejów Wąski Zwiedzanie zabytkowych pomieszczeń kuźni, starej parowozowni, warsztatów z maszynami, lokomotywowni. Prezentacja parowozu, lokomotyw spalinowych i wagonów będących w zbiorach kolejki w tym wszystkich pługów odśnieżnych!
10:30 Stacja Jędrzejów Wąski Parada drezyn na torach stacyjnych.
11:15* Przejazd Jędrzejów Wąski - Umianowice Po drodze około czterech fotostopów do ustalenia, drezyny jadą na platformie, drezyna kolejkowa podąża w ślad za pociągiem.
13:15 - 14:15 Umianowice Przejazdy drezynami po stacji
14:15 - 14:45 Umianowice Krzyżowanie z drugim pociągiem (transport kajaków)
14:45 - 16:00 Umianowice Ognisko i prezentacja węzła turystycznego Umianowice po remoncie
18 - 19 Jędrzejów Wąski Powrót do Jędrzejowa po kilku fotostopach

*) Propozycją alternatywną dla tej części rodzin, którym atrakcje peronowe wystarczą i nie pragną reszty dnia spędzić na kolejce jest wycieczka do Muzeum Zegarów, a po południu do Opactwa Cystersów.

Propozycją dla wszystkich przyjezdnych jest pozostanie na niedzielę 20.06.2010 na Ponidziu z następującym scenariuszem:


a/. przed południem wycieczka i zwiedzanie www.ogrodnarozstajach.pl w Młodzawach
b/. od ok. 13:00 w Chmielniku VIII Spotkania z Kulturą Żydowską (www.wrota-swietokrzyskie.pl ) - prześwietna impreza o ustalonej renomie, degustacje specjałów kuchni żydowskiej na straganach i nie tylko ( np. gęsie pipki w jedynej na Kielecczyźnie restauracji żydowskiej na tutejszym rynku ), wszystko to przyprawione tańcami i muzyką klezmerską ( www.chmielnikers.pl ), a także humorem żydowskim. Słowem " cymes" absolutny.

c/. jako, że w niedziele jedzie również pociąg rozkładowy na trasie Jędrzejów - Umianowice - Pińczów jest możliwość skorzystania z noclegu w Jędrzejowie. Propozycje są dwie jak ustalił kolega Wojciech: Zajazd ZACISZE , ul. Piłsudskiego 4, 28-300 Jędrzejów, tel. 41 386 18 25 - standard podstawowy ale czysto, z ciepłą wodą , tanio ( od 20 zł/osobonoc ) i blisko kolejki. Nie ma tam śniadań dlatego niebieski wagon bufetowy ma dobrą szansę zaprosić tych przyjezdnych na śniadanie do siebie na stację. Druga możliwość to www.lanckoronahotel.pl przy ul. Partyzantów (obiekt nowy o dobrym standardzie, wszystkie pokoje z łazienkami,śniadanie wliczone w cenę, parking dozorowany). Na ten moment obydwa miejsca dysponują wolnymi pokojami (odbyłem z nimi właśnie sympatyczne rozmowy) ale rezerwację nasi Goście powinni zrobić jak najwcześniej. Właścicielka "Lanckorony" zaproponowała nawet obniżone (140,00 zł za dwójkę z śniadaniami) ceny na hasło "wąskotorówka".

Wszelkie szczegółowe informacje udzielane są pod kolejkowym numerem stacjonarnym 41 386 22 55 oraz bezpośrednio do Działu Marketingu  605 785 635.
Pozostaje mi tylko zaprosić wszystkich Państwa na niezapomniane wąskotorowe przeżycia do Jędrzejowa i na Ponidzie :)


fot. archiwalna ze zbiorów autora