Historyczne lokomotywy Jędrzejowskiej KD

<<<

Lxd2 - 342

>>>


Lxd2-342 Wilcze Tułowskie (Sochaczewska Kolej Muzealna) 29 IX 2012 r. fot. Maciej Andryszczak

   Za stroną www.tabor.wask.pl możemy się dowiedzieć, że lokomotywa ta została wyprodukowana w 1982 roku przez rumuńskie zakłady 23 August, jako typ L45H o numerze fabrycznym 24506. Początkowo trafiła, jeszcze tego samego roku do Kazimierzy Wielkiej, gdzie służyła do likwidacji tamtejszej lokomotywowni w 1993 r. Następnie przeniesiona do Jędrzejowa, przemierzała szlaki JKD do 1995 roku, po czym trafiła do Sompolna. Tam również ciężko pracowała do końca dni kolejki sompolińskiej. Podziwiać ją możemy na wspaniałym materiale z tamtych lat uwiecznionym przez Andrzej Mastalerza: http://www.youtube.com/watch?v=RgI-mrvZIrI, jak również na zdjęciach Marcina Wojdy. Po likwidacji kolejki w 2002 roku, na krótko trafiła do Gniezna, by na koniec zagościć w oddziale Muzeum Kolei w Sochaczewie. Tu prowadzi nadal pociągi, tyle że wyłącznie turystyczne. Mieliśmy przyjemność podróżować składem przezeń ciągnionym we wrześniu 2012 roku. Wydaje się być w całkiem niezłym stanie, zatem będzie szansa zobaczyć ją w ciągu kolejnych lat.

    Jak dowiadujemy się z poniższego telegramu służbowego, lokomotywa przechodziła w Jędrzejowie 19 XII 1984r próbę obciążeniową prowadzona ręką ówczesnego WMI - Instruktora Mechanicznego Kolei Dojazdowych, a aktualnego prezesa kolejki Edwarda Choroszyńskiego. Jak widać próba wypadła pomyślnie, ręka szczęśliwa - lokomotywa służy 31 rok nieustannie do dziś.

   Przeglądając wnikliwie jędrzejowskie archiwum, swego czasu wpadł mi w ręce jeszcze jeden ciekawy świstek papieru zawierający meldunek dyspozytora lokomotywowni dotyczący poniekąd Lxd2-342: