§ 6. PRZEPISY STOSOWANIA TARCZ OSTRZEGAWCZYCH (O)

  1. Tarcze ostrzegawcze ustawia się z prawej strony toru, patrząc w kierunku jazdy.
  2. Tarcza ostrzegawcza podwójna (sygnał OWI) wskazuje, że pociąg zbliża się do semafora. Jeżeli przy zbliżaniu się pociągu do tarczy podwójnej (OWI) semafor jest niewidoczny, to należy bieg pociągu tak regulować, aby zatrzymanie pociągu przed semaforem było zapewnione, gdyby semafor wskazywał sygnał Srl lub Sl „Stój".
  3. Tarcze ostrzegawcze podwójne (OWI) powinny być ustawione przed wszystkimi semaforami wjazdowymi i odstępowymi w odległości potrzebnej do zatrzymania pociągu przed semaforem. Odległość ta powinna wynosić najmniej 400 m. Odległość między tarczą ostrzegawczą a semaforem może być w poszczególnych przypadkach za zezwoleniem Ministerstwa Komunikacji zmniejszona, jeżeli wskutek warunków profilu danego szlaku ciężar hamowany każdego kursującego tam pociągu wystarcza do zatrzymania go na tej zmniejszonej odległości.
  4. Tarcza ostrzegawcza pojedyncza (sygnał OW2) wskazuje, że za nią w odległości potrzebnej do zatrzymania pociągu znajduje się zwrotnica wejściowa na stację (mijankę) lub też zwrotnica na odgałęzienie linii. Gdy pociąg zbliża się do tarczy pojedynczej (OW2), należy zmniejszyć jego szybkość tak, aby mógł zatrzymać się przed zwrotnicą wjazdową, jeżeli ze stacji (mijanki) lub też z miejsca odgałęzienia będą dawane ręczne sygnały zatrzymania, lub gdy drużyna pociągowa zauważy, że tor, na który pociąg ma wjechać, jest zajęty.
  5. Tarcze ostrzegawcze pojedyncze stosuje się zasadniczo na liniach kolejowych, na których największa szybkość pociągów nie przekracza 30 km/godz. Ustawia się je zamiast semafora wjazdowego przed stacjami (mijankami) i odgałęzieniami linii (§ 4 ust. 6) w odległości od zwrotnicy wejściowej na stację lub na odgałęzienie, wskazanej w § 6 ust. 3, zwiększonej o 50 m. Przed tarczami pojedynczymi OW2 nie ustawia się tarcz ostrzegawczych podwójnych (OWI).
  6. Na liniach o szybkości do 30 km/godz. przed stacjami (mijankami) i odgałęzieniami z dobrymi warunkami widzialności i profilu podejścia zezwala się nie ustawiać tarcz ostrzegawczych pojedynczych, ograniczając się do sygnalizacji na zwrotnicach. Tarcze te jednak powinny być ustawiono na liniach, na których kursują pociągi lekkie (§ 4 ust. 7), przed każdą nie obsługiwaną stacją (mijanką) wyznaczoną do krzyżowania (wyprzedzania) tych pociągów z pociągami lekkimi lub innego typu.
  7. Tarcze ostrzegawcze unieważnione należy usunąć.