25.09.2005 - Szlak przemierzył ostatni w 2005 roku pociąg rozkładowy ŚwKD, co nie oznacza że w tym roku nie odbędą się już ogólnodostępne przejazdy. Pierwszym z nich będzie zaplanowany na 8 października ogólnodostępny pociąg specjalny retro!!! W jego skład wejdą m.in. na czele parowóz Px48-1724 - chluba Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej, któremu niestety w tym roku kończy się przegląd :( Za parowozem pojedzie zabytkowy wagon osobowy 3Aw, węglarka, wagon towarowy kryty (bydlęcy ;), platforma, cysterna, wagon bagażowy brankard (jedyny ogrzewany). Możliwa jest jazda oczywiście przy zachowaniu maksimum ostrożności na każdym z wymienionych wagonów co zapewnia pełnię przeżyć :) W planie liczne fotostopy, wjazd na Hajdaszek i dalej!!! na szlak do Stawian Pińczowskich - to jak daleko zajedziemy zależy od Was! Koszt całego przejazdu, całego dnia z kolejką w wydaniu oryginalnym to jedyne 25 PLN - UWAGA: w związku z bardzo niską ceną jak na przejazdy tego typu nie przewiduje się biletów ulgowych!!! Odjazd o godzinie 10.00 ze stacji Jędrzejów Wąski, prosimy zarezerwować cały dzień, szczegóły niebawem!!! A teraz zapraszam do pięknej galerii Dariusza z ostatniego przejazdu rozkładowego ŚwKD.

18.09.2005 - Przedostatni pociąg rozkładowy należał raczej do typu kameralnego. Pogoda panująca w większej części naszego kraju przez ostatnie dni skutecznie odstraszyła większość potencjalnych pasażerów. Jednak Ci którzy się nie dali chłodom i deszczom w nagrodę mogli podróżować w... pięknym słoneczku... do tego uczestniczyć w fotostopach, manewrach w Pińczowie, jarmarku nadnidziańskim, przejeździe do Hajdaszka i zabawie w Umianowicach!!! Nie wierzycie zobaczcie sami galerię, którą na tą okazję przygotował jak zawsze kolega Dariusz :)

16.09.2005 - Od kilku dni trwa pracochłonne oczyszczanie okolic estakady na trasie Jędrzejów - Umianowice, angażujące znaczne siły kadry jędrzejowskich kolejarzy. Wykaszanie i wycinanie roślinności ma ustrzec mosty przed zniszczeniem w przypadku popularnego w tych okolicach jesiennego i wiosennego podkładania ognia pod usychającą roślinność Ponidzia...
14.09.2005 -
Pracowników kolejki czeka od jutra niemałe zadanie - do przetransportowania z Sędziszowa jest około 2000 podkładów przekazanych na rzecz kolejki przez jej niedalekiego sąsiada - Linię Hutniczą Szerokotorową (LHS). Podkłady te będą użyte poza bieżącym utrzymaniem szlaku m.in. do odbudowy mostka prowadzącego na Stawiany Pińczowskie!!! Zgodnie z optymistycznym planem zakładane jest osiągnięcie Stawian Pińczowskich podczas III pociągu specjalnego dla Miłośników Kolei planowanego na październik!
11.09.2005 -
Mimo początku roku szkolnego i związanej z nim gonitwy, frekwencja na kolejce nawet dopisała. Podróż odbyło około 60 pasażerów, co myślę że jest niemałym osiągnięciem, choć i tak wiele pozostaje do zrobienia :) Fotogalerię z przejazdu przygotował niezastąpiony kolega Dariusz - zapraszam!!!

04.09.2005 - Dzisiejszy pociąg rozkładowy oferował dodatkowe atrakcje dla podróżujących nim turystów. Były nimi niewątpliwie spotkania z pociągiem specjalnym dożynkowym, przemierzającym szlak Pińczów - Umianowice - Pińczów. Można było być świadkiem krzyżowania i manewrów na dwie lokomotywy w Pińczowie oraz Umianowicach, jazdy połączonych składów obu pociągów z Pińczowa. Prowadzone były one w podwójnej trakcji dwiema lokomotywami Lxd2 (258 i 332). Można było również odbyć kameralną podróż powrotną do Jędrzejowa, oddającą dokładnie realia podróży w poprzedniej epoce - wszyscy stłoczeni w jednym jedynym wagoniku prowadzonym dużą lokomotywą - naprawdę niezapomniane przeżycia. Na co dzień na kolejce można wybierać nie tylko miejsce do siedzenia, ale i wagonik (choć bywało różnie ;) dziś trzeba było się cieszyć, że się usiadło :) Dodatkowo do tego niepowtarzalnego wąskotorowego klimatu dołączyły się śpiewy uczestników przejazdu, tak że było rewelacyjnie i wesoło. Myślę, że dobrym pomysłem byłoby częściej organizować coś takiego, oczywiście w porę uprzedzając wszystkich, że dziś jedzie pociąg oddający atmosferę złotych lat wąskich torów :) Osobiście gorąco polecam! Jak na razie gotowa jest galeria kolegi Dariusza, do której zapraszam - moja niebawem ;)

Poza pociągiem rozkładowym na szlaku pracowali koledzy z Kielc zbliżając nas coraz bardziej do planowanego przejazdu do Stawian, ale tu oddam już głos koledze Andrzejowi zapraszając jednocześnie do galerii:

W dniu dzisiejszym (4.09.2005) kontynuowano prace w stronę Stawian: Kol. Piotrek ściął drzewa w skrajni na odcinku Hajdaszek przejazd - most, wraz z p. Naczelnikiem ŚwKD dokonaliśmy przeglądu mostu wiszącego celem odpowiedniej logistyki. Następnie pojechaliśmy z Piotrkiem do Stawian. Zlanie kępy pomogło, ktoś jeszcze podpalił, ale ogień niewiele strawił. Po długiej, ale skutecznej walce z roślinnością kępa jest przebita, ale trzeba jeszcze popracować nad skrajnią i uprzątnąć gałęzie - niestety czas się kończył, a praca z piłą łańcuchową wśród drutów jest mało skuteczna. Jako ciekawostkę podam, że użyliśmy agregatu prądotwórczego uszkodzonego - zasila tylko żarówki i silniki komutatorowe.

Następny termin:

- skrajnia most - kępa - i kępą - trójkąt
- dokończenie kępy - skrajnia i uprzątnięcie gałęzi
_________________
Pozdrawiam!
&y