26.10.2008r - Niemożliwe stało się możliwym - Na stację Sędziejowice z dwudziestominutowym opóźnieniem spowodowanym wizytą na trasie TVP Kielce z rykiem obu syren wjechał pierwszy od 15 lat pociąg osobowo - towarowy, prowadzony lokomotywą Lxd2-258, wypełniony po brzegi Miłośnikami Kolei i okolicznymi mieszkańcami, którzy również licznie pojawili się na samej stacji. 

Zapraszam do galerii - sprawozdania z perspektywy lokomotywy.

Kolejne dwie galerie, tym razem ze składu zostały przygotowane przez kolegę Andrzeja z Kielc. Pierwsza z całości przejazdu, druga stanowi jej uzupełnienie.

Autorem tej zaś galerii jest kolega Paweł Małysiak, któremu udało się również doskonale wydobyć niepowtarzalną atmosferę przejazdu. Ja pozwoliłem sobie dodać krótkie miejscowe opisy:

23.10.2008r - Mamy już bardzo wstępny plan niedzielnego przejazdu przygotowany przez kolegę Darka - jednym słowem w związku z chronicznym brakiem czasu od momentu wyjazdu ze stacji Jędrzejów Wąski o 10:00 gonimy pełna parą, bez zatrzymań do Sędziejowic, gdzie planowo mamy być na 12:00 (zawiadomiona prasa, radio, TV i organizacje lokalne), a wszelkie fotostopy i manewry w Stawianach na odmianę robimy od tyłu w drodze powrotnej do Jędrzejowa. W Umianowicach potwierdzona jest już opieka niezastąpionego "Bufetu u Pawła" gwarantująca wikt i opierunek dla uczestników przejazdu.  
22.10.2008r -
W planach na dzień dzisiejszy był przejazd drezynowy celem uzupełnienia mniej istotnych braków i kosmetyki szlaku Stawiany Pińczowskie - Sędziejowice, jednak na planach się skończyło wobec braków kadrowych i urlopów zdrowotnych przejazd został przeniesiony na czwartek.
21.10.2008r -
Na kolejce gościł dziś góral Piotr spod Babiej Góry, hej. Wraz z programem TVP Polonia "Polska na weekend" promowany był cały region Ponidzia. Emisja ma nastąpić 31 października o godz. 12.45, 18.00, 00.25 na antenie TVP Polonia. Na szlaku można było zatem spotkać na odmianę pociąg promocyjny.
20.10.2008r - Na szlaku w obrębie stacji Hajdaszek działała dziś mocna grupa dwóch kolegów Piotrów, którzy odcisnęli swe piętno na roślinności wokół równi stacyjnej, dokonując wśród niej znacznego spustoszenia, dzięki czemu stacja wygląda wreszcie na użytkowaną zgodnie z przeznaczeniem i w wysokiej kulturze. 
19.10.2008r -
W dwudziestu strategicznych punktach zawisły ulotki informujące o niedzielnym pociągu specjalnym czyli: Kazimierza Wielka - Urząd Miasta, Kazimierza Wielka dawna stacja JKD, Wiślica, Koniecmosty, Złota Pińczowska - Urząd Gminy, Złota Pińczowska - sklep, Nieprowice, Chroberz PKS, Chroberz - sklep, Młodzawy - OSP, Pińczów stacja ŚKD, Pińczów rynek - 3x, Chmielnik - rynek 2x, Przededworze, Sędziejowice stacja ŚKD, Sędziejowice PKS, Kije - Urząd Gminy. Ponadto dokonano przeglądu i smarowania głowic wjazdowych stacji Sędziejowice wraz z mieszkającym na stacji Panem Kosteckim od pokoleń związanym z jędrzejowską kolejką (ojciec - wieloletni toromistrz, zaś dziadek za okupacji austriackiej budowniczy kolejki) oraz przeglądu przebiegu na najwyższą rampę przeładunkową stacji Stawiany Pińczowskie.
16.10.2008r godz. 20.00 -
Po całodziennym koszeniu szlaku i pracach przywracających jego przejezdność do stacji Sędziejowice dotarł pierwszy od 12 lat pociąg!!! Póki co był to skład roboczy prowadzony lokomotywą Lxd2-333, który mimo późnej pory zgromadził całkiem sporą grupę ciekawskich zwabionych niecodziennym ruchem na stacji. Przygotowany do obsługi został tor oblotowy - zdemontowane zostały tymczasowo urządzenia zabezpieczenia ruchu mijanki Sędziejowice wobec braku możliwości dopasowania kluczy do ich obsługi. Następnie teren stacji został wykoszony. Pociąg powrócił do Jędrzejowa około godziny 22. Jak to w poetyckim uniesieniu trafnie opisał kolega Dariusz:
2008-10-16 22:36:34 | URL: #
    Moi Drodzy

Jeszcze parę lat temu wydawało się to nieprawdopodobne. Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się bardzo trudne, być może niemożliwe.
Wiara, determinacja, przekonanie o prawdzie swoich racji potrafi czynić również takie rzeczy.

Dziś, 16 października 2008 roku w zapadającym deszczowym zmierzchu przecinanym tylko trzema smugami świateł Lxd2, przy ryku obu syren przystanek osobowy i mijanka Sędziejowice powitała po 12 latach pociąg roboczy Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej.

W składzie pociągu był agregat z kosiarką i wagony gospodarcze. Drużyna robocza jędrzejowskich kolejarzy wyruszyła rankiem. Wcześniej przygotowano materiał torowy do uzupełnienia ubytków (po dłuższych poszukiwaniach szyny o właściwej wysokości znaleziono na bocznicy stacji Pińczów). Potrzebne były również materiały do przytwierdzania szyn i podkłady, którymi wzmocniono osłabione odcinki toru. W dniu wczorajszym wagon pociągu roboczego wykoleił się na odcinku gdzie tradycyjnie nieznani sprawcy ukradli podkładki szynowe. Oczywiście spowodowało to dłuższą przerwę i załamanie się całego planu pracy dnia wczorajszego. Dziś udało sie zrealizować wszystkie zaplanowane prace. W chwili gdy piszę te słowa (22.00) pociąg roboczy dopiero wjeżdża do Jędrzejowa.

To wszystko nie byłoby mozliwe bez determinacji jednego człowieka, Naczelnika Edwarda Choroszyńskiego, znanemu wszystkim MK bywającym w Jędrzejowie, odprawiającego każdy nasz pociąg. Edku - dla Ciebie wielkie wyrazy szacunku i uznania.

Tak więc wszystko gotowe, aby 26 października dyspozytor mógł wydać zgodę na zajęcie odcinka odstępowego Stawiany Wąskie - Sędziejowice mijanka i po.

14.10.2008r - Na szlak bogoryjski wyjechała drezyna z mocną ekipą jędrzejowskich kolejarzy, którzy rozpoczęli pracę przy uzupełnianiu ubytków i udrażnianiu szlaku do Sędziejowic.
13.10.2008r -
Do Jędrzejowa dotarły zamówione wcześniej, a sponsorowane przez Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków odlewy - ruszta i zestawy klocków hamulcowych do parowozu i tendra. 
12.10.2008r -
Mimo, iż z końcem września nastąpił również koniec kursowania tegorocznych pociągów rozkładowych w niedziele nie milknie gwar i zabawa na stacji Umianowice. Zaś dzisiejszy pociąg specjalny zorganizowany przez Dom Kultury w Kielcach był zaiste wystrzałowy. Galeria niebawem ;)

04.10.2008r - Kolejna niedziela na szlaku dla krakowskiego Koła SSZJKD to udrożnienie przejazdów przed Gartatowicami, wycinka krzaków i drzewek przed stacją Sędziejowice oraz poprawa skrajni za stacją w Umianowicach (km 21,9 do 22,4), która to jeszcze w tym roku nie była wycinana.
02.10.2008r -
W związku z licznymi prośbami jesteśmy zmuszeni przełożyć odjazd pociągu specjalnego dla Miłośników Jędrzejowskiej Kolejki na niedzielę 26 października br. Przepraszamy za utrudnienia - reszta pozostaje bez zmian.