Rozdział 3
PRZEGLĄDY OKRESOWE POSZCZEGÓLNYCH CZĘŚCI KOTŁA

§ 16. Ściany skrzyni ogniowej

Oględzin ściany skrzyni ogniowej dokonuje zastępca naczelnika parowozowni, majster i brygadzista kotlarski. Dokładnym oględzinom należy poddać blachy wszystkich ścian: sitowej, bocznej, drzwiczkowej i podniebienia zwracając uwagę na ewentualne wypukłości i pęknięcia z dokonaniem pomiarów. W razie stwierdzenia wypukłości przy oględzinach należy stwierdzić czy nie ma od strony wody, w miejscu wypukłości kamienia kotłowego lub nagromadzonego mułu z powodu niewłaściwego odmulania kotła i podjąć ewentualne środki zaradcze. O podjęciu właściwych środków zaradczych powinien decydować z-ca naczelnika parowozowni, a w przypadkach wątpliwych wezwany w tym celu inspektor dozoru technicznego. Każde stwierdzenie wypukłości, pęknięcia itp. należy odnotować na szkicu rozwinięcia blach skrzyni ogniowej i załączyć do karty PO z odpowiednią adnotacją w rubryce karty przeglądów okresowych.

§ 17. Naprawa skrzyni ogniowej

  1. Wydęcia międzyzespórkowe ścian bocznych skrzyni ogniowej do 10 mm można pozostawić, wymieniając jedynie zespórki w polu wypukłości.
  2. Pęknięcia międzyzespórkowe należy pospawać, jeżeli ich liczba na jednej ścianie nie przekracza 5 pęknięć mostków.
  3. Nadpęknięcia przy otworach zespórkowych można spawać, jeżeli liczba ich nie przekracza 15% ogólnej liczby otworów zespórkowych na ścianie.
  4. Pęknięte spoiny, po uprzednim wycięciu starej spoiny, należy ponownie pospawać.
  5. Miejscowe wyżarcie blachy na spoinach wieńca stopowego można naspawać, jeżeli grubość blachy przed naspawaniem wynosi nie mniej niż 6 mm.
  6. Pojedyncze pęknięcia między dwoma nitami na wieńcu stopowym należy pospawać z wyjątkiem pęknięć w narożach ściany sitowej i drzwiczkowej.
  7. Zezwala się na zakładanie wstawek narożnikowych skrzyń ogniowych.

§ 18. Naprawa zespórek bocznych i podniebiennych

  1. Pęknięte zespórki boczne i podniebienne należy wymienić, a nieszczelności usunąć.
  2. Przed każdym spawaniem nieszczelnych zespórek usunąć stare spoiny zarówno ze ścian, jak i z rdzenia zespórki, nie uszkadzając rdzenia zespórki, po czym spawać elektrycznie. Przy spawaniu większej liczby zespórek spawania dokonywa się w szachownicę.
  3. Zanieczyszczone otwory kontrolne w zespórkach należy oczyścić i w razie potrzeby przewiercić.
  4. Zabrania się przy przeglądzie okresowym pozostawiać w kotle zespórki zerwane.

§ 19. Naprawa rur cyrkulacyjnych

  1. Rury cyrkulacyjne należy oczyścić z kamienia kotłowego i poddać je dokładnym oględzinom.
  2. Wypukłości na rurach cyrkulacyjnych nie przekraczające 5 mm można pozostawić.
  3. Nieszczelne spoiny rur cyrkulacyjnych oczyścić, wyciąć i na nowo pospawać.
  4. Zabrania się:
    1. doszczelniania rur cyrkulacyjnych w miejscach ich osadzenia w ścianach,
    2. spawania pęknięć na rurach oraz popękanych kołnierzy rurowych.

§ 20. Naprawa rur ogniowych

  1. Spawanie płomienie i płomieniówek należy dokonywać dopiero po napełnieniu kotła wodą o temperaturze 30—40° C do wysokości co najmniej 100 mm ponad podniebienie paleniska Przy ilości nie przekraczającej 5% rur rozrzuconych na ścianie spawać bez napełnienia wodą.
  2. Przed spawaniem końcówek płomienie i płomieniówek oraz ściany obwód otworu należy dokładnie wyczyścić do połysku metalicznego.
  3. Przed spawaniem końcówek rury należy dokładnie wywalcować. Występ końcówki rury poza ścianą powinien być zgodny z dokumentacją. Płomieniówka lub płomienica przygotowana do wymiany nie może się składać więcej niż z 3 części, przy czym końcówki przyspawane powinny być wykonane z nowego materiału o długości co najmniej 250 mm.
  4. Przed założeniem płomienie i płomieniówek należy je wypróbować pod ciśnieniem 25 atn. Owalne otwory w ścianach sitowych wyrównać, a krawędzie otworów zaokrąglić promieniami 1,5—2 mm lub załamać 2/45°.
  5. Zabrania się:
    1. podwalcowywania lub uszczelniania płomieniówek i płomienie przyspawanych oraz uszczelniania ich za pomocą wbijania korków,
    2. spawania cieknących rur ogniowych bez usunięcia starej spoiny,
    3. spawania i uszczelniania pęknięć na kołnierzach.

§ 21. Naprawa urządzeń odmulających wewnątrz kotła

  1. Na parowozach, które mają specjalne blachy do zbierania i odprowadzania wydzielającego się z gotującej wody mułu, należy zdjąć górny właz lub zbiornik pary, a blachy oczyścić.
  2. Ścianę sitową dymnicy należy zbadać na szczelność. W razie stwierdzenia nieszczelności należy je usunąć. Pozostałe ściany dymnicy obejrzeć, a wyżarcia naspawać.