MOTKOWICE <<<

UMIANOWICE - miejsce jedyne w swoim rodzaju

>>> HAJDASZEK
>>> PIŃCZÓW

Położenie osi stacji km.: 21,073
Szlak: J-jów W. Os. - Szczucin k/T. W.

Typ: Węzłowa, posterunek zapowiadawczy i przystanek osobowy.
Znak wywoławczy: "U"
Ilość torów: 7
Maksymalna pojemność: ?
Budynek stacyjny: 1952r
Inne budynki: Wieża wodna, wiata, scena, namiot nad parkietem.
Regulamin techniczny: niedostępny
Stan obecny: Czynna, nieobsadzona

> GPS: 50°34'57.58"N 20°31'13.69"E
> Wysokość npm.: 190m
> J
ak trafić na stację - mapka
> Opis stacji Umianowice
> Schemat układu torowego
> Atrakcje dla odwiedzających stację
> C
iekawostki
> Warto zobaczyć na terenie stacji
> Atrakcje najbliższej okolicy
> Przegląd szlaku do następnej stacji
> Galeria zdjęć
> Rozkład jazdy

Kto raz trafi do Umianowic zapewne dobrze zapamięta to miejsce, chyba że zbytnio pofolguje sobie z zabawą :) To uroczo położona na obrzeżach Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego (w strefie Natura 2000) stacja węzłowa (od 1951 roku) Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej. Kto lubi niezmącony niczym kontakt z naturą, wypoczynek na świeżym powietrzu, wszechobecną ciszę i spokój musi tu trafić by zakosztować wszystkich walorów tego miejsca, solidnie wypocząć i podładować akumulatory. Sielankowa, leniwa atmosfera trwa tu jednak tylko do przyjazdu wąskotorowego pociągu z dwóch możliwych aktualnie kierunków: od Jędrzejowa lub Pińczowa. Po zatrzymaniu wagoników w granicach ukresów nagle wszystko odmienia się o 180 stopni - rzec by się chciało staje na głowie. Pojawiają się pasażerowie, narasta gwar, zaczyna grać muzyka, zaraz zapłonie ognisko i rozpocznie się zabawa. Już istniejąca, stworzona gospodarskim sposobem infrastruktura sprzyja sporym możliwościom imprezowania i dobrym nastrojom, a zaplecze stacji dopiero powoli się rozwija. Rośnie też liczba oferowanych atrakcji i zabaw plenerowych przez aktualnego operatora Kolei Jędrzejowskiej - Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej "Ciuchci Expres Ponidzie". Świeżo wyremontowany budynek stacyjny umożliwia przeprowadzanie rozmaitych konferencji i narad w stylowym, klimatycznym wnętrzu stacyjki - niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Ustawiona naprzeciw umianowickiej sceny nowa altana osłania przed wiatrem i słotą biesiadników, śledzących aktualne wydarzenia zarówno na zadaszonym plandeką parkiecie jak i samym podeście dla występujących. Duża rezerwa mocy, dzięki indywidualnej podstacji trafo daje wręcz nieograniczone możliwości organizacji imprez czy koncertów wymagających solidnego nagłośnienia i oświetlenia. Dogodny dojazd zapewnia solidna, brukowana, poniemiecka droga prowadząca do stacji od wsi Umianowice - niecałe 3km od głównej drogi krajowej 766.
[26.04.2017r.] Z informacji, jakie dotarły z Umianowic - w wyniku działania huraganowych wiatrów zarówno nowa altana, jak i zadaszony parkiet są chwilowo niedostępne.
[01.06.2017r.] Niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy - nadchodzi również i koniec sielanki umianowickiej, jaką znamy od lat. Wszystko za sprawą nowej inwestycji, która zgodnie z planem zaowocuje całkowitą zabudową przestrzeni zarówno wewnątrz trójkąta torowego, jak i pozostałej części pokolejowej działki. Pierwszym symptomem mających nadejść zmian jest pokrycie asfaltem starego, poniemieckiego bruku w drodze dojazdowej. Cóż, pozostaje nacieszyć się tym, co jeszcze jest...
Według zapewnień - do końca tego roku wszystko w Umianowicach pozostaje bez zmian. Budowa euro-cudeniek ma ruszyć dopiero po sezonie!!!