24.06.2006r on Hajdacho - Równolegle do pociągu specjalnego pracowała ekipa przodowników prac hajdaszkowych w Stawianach Pińczowskich. Oto sprawozdanie kolegi Andrzeja z przebiegu prac:

Dzisiejsze prace na szlaku odbyły się dzięki debiutantowi w akcji na szlaku - Kol. Piotrowi, który wstąpił do SSZJKD na wiosnę. Dotarliśmy na przodek ok 8 rano i po drobnym przeglądzie szlaku ustaliliśmy zakres działań. W ruch poszła piła spalinowa, mimo drobnych kłopocików z uruchomieniem silnika. Piotrek udrożnił skrajnie od stacji do trójkąta i na samym trójkącie, dzięki czemu możliwy jest dojazd do Stawian i obrót na trójkącie, oczywiście po wykoszeniu, usunięciu reszty kopców i odkuciu przejazdów przed wiaduktem nad torem 1435 i między trójkątem a stacją. Walka z kopcami została przerwana po trafieniu na kopce z szybami (!) - chyba same mrówki nie potrafiły wstawić w kopiec kawałka wybitej szyby i z ... powodu odmówienia dalszej współpracy przez łopatę. Udało się także pomalować elementy zwrotnic olejem. Zostały też dokonane działania prewencyjne - obchód za przejazd w Stawianach, malowanie kilku hektometrów,  obchód mostu nad torem normalnym i w Hajdaszku. Po działaniach jeszcze rzut oka nad most na torem normalnym i szerokim  oraz na stacje w Chmielniku. Galeria niebawem.

24.06.2006r - Z tego co wiem ze sprawdzonych źródeł, bo niestety nie dane mi było uczestniczyć w przejeździe specjalnym wypadł on bardzo ciekawie. Wszystko to dzięki temu, że parowóz spłatał wszystkim małego figla i postanowił zrobić sobie wolne. Jako, że na kolejce ostatnimi czasy ruch jak nie wiem co (co mnie niezmiernie cieszy) pozostająca w Jędrzejowie lokomotywa Lxd2-258 miała planową służbę z pociągiem zamówionym z Pińczowa do Umianowic, gdzie miała dostarczyć na życzenie klienta wagon bufetowy wraz z wagonem brankardem - generatorem napięcia. Lokomotywa Lxd2-333 niestety nie była przygotowana w tym czasie do służby, jako że jest na stałe zestawiona w konfiguracji agregatu kosząco - opryskującego. W związku z powyższym dzięki szybkiej, trafnej decyzji prezesa Edwarda Choroszyńskiego ze składem specjalnym towarowo - osobowym została oddelegowana lokomotywa Lxd2-258. Do wygaszania parowozu, z którym dzielnie walczył by sprowadzić go do użyteczności Pan Marian, niestety bezskutecznie, został sprowadzony pracownik, który miał w dzisiejszym dniu wolne. Zaś do Pińczowa na własny koszt Naczelnik zawiózł drużynę pojazdu do lokomotywy Lxd2-332 stacjonującej tam na stałe ze składem. Następnie urządzono podsył lokomotywy Lxd2-332 do Jędrzejowa z krzyżowaniem ze składem specjalnym w Motkowicach - ładowni, po wagon bufetowy + agregat (był plan by wagony te dostarczyć z pociągiem specjalnym, jednak istniało ryzyko złej koordynacji spowodowanej przez fotostopy). Jak to na jędrzejowskiej bywa wszystko dobrze się skończyło, a uczestnicy przejazdu mogli przeżyć kolejne krzyżowanie wraz z przeformowaniem składu dwoma lokomotywami w Umianowicach, co sprawiło niemałą atrakcję również dla gości z Pińczowa, a ja zapraszam do wspaniałej galerii kolegi Dariusza, który znalazł jeszcze czas by poza prowadzeniem całej imprezy popełnić jeszcze sporo przepięknych zdjęć!!!

UWAGA: Zapraszamy na przejazd składem historycznym towarowo - osobowym prowadzonym przez parowóz Px48-1724

Miejsce: Stacja Jędrzejów Wąskotorowa ul. Dojazd 1 tel. 041 386 22 55

- Impreza odbędzie się w sobotę 24 czerwca 2006 r.
- Trasa: Jędrzejów - Pińczów - Jędrzejów.
- Obsługa trakcyjna: parowóz Px48 1724
- Skład wagonów: 3Aw, brankard, cysterna, platforma, węglarka, kryty.
- Ceny biletów: bilet normalny 30 zł, bilet dla uczestników, którzy przedstawią oryginalny bilet z poprzedniej imprezy w październiku 25 zł.

Godzina odjazdu: 10.15
Planowana godzina powrotu:  w granicach 18-19.

Plan imprezy

Skomunikowania:

Kielce 08:38 - Jędrzejów 09:07
Katowice 06:20 - Jędrzejów 09:11
Kraków Płaszów 05:58 - Kraków Główny 06:20 -  Jędrzejów 07:39
Warszawa Wschodnia 04:44 - Warszawa Centralna 04:57 - Warszawa Zachodnia 05:03 -  Jędrzejów 08:48
Kraków Płaszów 08:17 - Kraków Główny 08:39 - Jędrzejów 09:59

18.06.2006r - Galerię z VIII pociągu rozkładowego przygotował niezastąpiony kolega Andrzej, który do Umianowic wędrował na płetwach od Hajdaszka ;) Zapraszam!!!

15.06.2006r - Znakomita galeria Piotra Kałuży z 19 maja 2006r dokumentująca aktualny stan szlaku kolejki od Drugni do Rakowa Opatowskiego. Niestety nie nastraja ona optymizmem, ale bardzo warto ją obejrzeć choćby aby pobudzić wyobraźnię i odtworzyć za jej pomocą jak to kiedyś tu bywało, zwłaszcza że szlak ten posiadał niesamowite walory. Liczne odcinki leśne, pełne uroku malownicze zakątki, stacje na skraju cywilizacji...

Kolega Dariusz po bezsennych nocach spędzonych na internecie ;) znalazł bardzo ciekawą informację z prac Senatu RP - Diarusz z dnia

Warszawa, 1999.04.09

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z wystąpieniem do mnie Senatora RP Jerzego Suchańskiego w sprawie wstrzymania decyzji Dyrekcji Kolei Dojazdowych w Warszawie o przekazaniu parowozu serii Px 48-1724 (będącego w posiadaniu Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej), do Zamiejscowego Wydziału Kolei Dojazdowych w Poznaniu, całość w dziale historia - dokumenty.
11.06.2006r -
W trasę wyjechał VII pociąg rozkładowy. Nie można było narzekać na frekwencję, jako że odbył się nawet krótki pociąg do Umianowic, zaś z pociągiem powrotnym zabrała się duża grupa turystów z Buska. Niestety nie mamy zdjęć z tego przejazdu, jako że przeprowadziliśmy z Dariuszem oczyszczanie skrajni na szlaku Umianowice - Hajdaszek z odrostów przed planowanym na 24.06.2006 pociągiem specjalnym dla miłośników ŚKD. Szczegóły planowanego kursu już niebawem. Nad wjazdem na teren stacji Jędrzejów Wąski zawisła nowa atrakcyjna brama wejściowa, zaś na skrzyżowaniu z trasą Zawiercie - Jędrzejów nareszcie stanął drogowskaz - semafor!!!

08.06.2006r - Dziś miała miejsce wycieczka miłośników kolei z Niemiec, którzy zamówili skład mieszany osobowo - towarowy prowadzony przez parowóz. Parowozik spisał się doskonale na szlaku wzbudzając furorę u podróżujących. Chwalony był jego doskonały stan utrzymania i nieporównywalne z niczym innym walory podczas jazdy i profesjonalne przygotowanie przejazdu. Padły obietnice zacieśnienia współpracy i propagacji kolejki na terenie Niemiec zarówno wśród miłośników kolei (a tych jest tam podobno około 5 milionów) jak i osób nie zrzeszonych. Pozostaje więc tylko czekać na efekty!