PŁASKOWYŻ JĘDRZEJOWSKI

        Płaskowyż Jędrzejowski to łagodnie pofałdowana wyżyna zbudowana z margli i opok kredowych, na których w dolinach zalegają czwartorzędowe piaski i gliny. W jego środkowej, północno-wschodniej i zachodniej części występują łagodne wzniesienia, przeważnie o układzie równoleżnikowym, dochodzące do wysokości 260-300 m n.p.m. Na obszarze tym wykształciły się urodzajne gleby (rędziny).

1. Świat roślin

        Szata roślinna wschodniej części Płaskowyżu Jędrzejowskiego, przez który przejeżdża kolejka, jest mało urozmaicona. Ze względu na urodzajne gleby jest to kraina pól uprawnych. Kompleksy leśne są niewielkie i porozrzucane pośród pól. Są to drzewostany sosnowe o charakterze sztucznych nasadzeń lub rzadziej lasy dębowo-grabowe (grądy).
   
     Charakterystycznym elementem krajobrazu są także śródpolne zadrzewienia i zakrzewienia, które pełnią bardzo ważne funkcje ekologiczne — glebochronne, wodochronne, wiatrochronne i biocentyczne.
   
     Cenne przyrodniczo są wielogatunkowe zbiorowiska chwastów (agrocenozy) towarzyszące polom uprawnym. Rozwijają się tutaj interesujące gatunki ciepłolubnych chwastów. Większość z nich to rośliny rzadkie w Polsce, które pochodzą z południowej i południowo-wschodniej Europy oraz Azji Mniejszej.

2. Świat zwierząt

        Na terenach rolniczych, gdzie silnie zaznacza się oddziaływanie człowieka na środowisko, warunki siedliskowe są dość znacznie zmienione. Gospodarka rolna oraz rozdrobnienie gospodarstw rolnych powoduje, że wciąż utrzymują się jednak dogodne warunki dla występowania zwierząt charakterystycznych dla terenów otwartych i półotwartych. Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna drobnych gospodarstw sprawia, że wiele pól jest ugorowanych, co jest bardzo korzystne dla bytujących tu zwierząt. Najciekawsze z nich to: jaszczurki zwinki, kuropatwy, przepiórki, myszołowy, jastrzębie, sarny, dziki, zające, szereg gryzoni i ssaki owadożerne (jeże, ryjówki, krety).
   
     W pobliżu ludzkich zabudowań często można spotkać: bociana białego, dudki, sowy, muchołówki, kuny domowe i nietoperze.

WALORY PRZYRODNICZO - KRAJOBRAZOWE

DOLINA NIDY

GARB PIŃCZOWSKI